Spektakularno finale i novo veliko slavlje za Srbiju

Drugi svjetski tenisač Novak Đoković pobjednik je prvog ovogodišnjeg turnira iz serije Masters 1000. U finalu Indian Wellsa svladao je Rogera Federera sa 3:6, 6:3, 7:6(3).

17.3.2014.
8:30

Đoković je u trećem setu imao prednost breaka, pri vodstvu 5:4 je servirao za meč, ali zakomplicirao si je situaciju. Izgubio je servis, pa se meč odlučivao u tie-breaku u kojem ipak nije bilo puno neizvjesnosti. Srbin je odmah na startu napravio mini-break i više se nije osvrtao.

Bio je ovo 33. međusobni dvoboj ovih teniskih velikana, a Federer sada ima prednost 17:16. Đoković je uzvratio Švicarcu za nedavni poraz u polufinalu Dubaija i osvojio svoj 42. naslov u karijeri. Treći je put slavio u Indian Wellsu, a ovo mu je ukupno 17. naslov na Masters 1000 turnirima, čime se izjednačio s Andreom Agassijem na trećem mjestu vječne ljestvice. Ispred su Rafael Nadal (26) i Federer (21).

"Način na koji sam osvojio ovaj turnir me čini vrlo sretnim jer sam protiv Marina Čilića, Johna Isnera i sada Federera bio u situaciji da moram igrati tri seta koja su bila vrlo napeta, vrlo emocionalna. Nekoliko poena je moglo otići na bilo koju stranu, a otišli su na moju. Ostao sam mentalno čvrst i to mi daje samopouzdanje za nastavak sezone", istaknuo je Đoković.

Spomenimo i da je porazom u finalu zaustavljen Federerov niz od 11 pobjeda, ali za utjehu na novoj ATP ljestvici će napredovati s osmog na peto mjesto. Švicarac je ostao na 78 osvojenih naslova u karijeri, a ovo mu je bio 38. finalni poraz.

32-godišnja Talijanka Flavia Pennetta, inače 21. igračica svijeta, finalnom pobjedom u Indian Wellsu stigla je do najvećeg rezultata u karijeri. U završnom dvoboju ovog velikog turnira lakoćom je svladala Agnieszku Radwansku.

Radwanska nije bila sposobna za značajniji otpor u ovom susretu, mučila se s ozljedom koljena, koristila medicinski time-out, no on joj nije pomogao. Nakon što je u drugom setu uzela prvi gem, izgubila je narednih šest i za sat i 14 minuta upisala je poraz.

Pennetta je pobjedom 6:2, 6:1 stigla do desetog turnirskog slavlja, no nikada u karijeri nije slavila na ovako jakom turniru. Dosad je osvajala turnire u Sopotu, Bogoti, Bangkoku, Vina del Maru, Palermu, Marbelli, Los Angelesu te dvaput u Acapulcu.

Finalni dvoboj je vrlo brzo postao jednosmjeran. Nakon 2:2 u prvom setu Radwanska je potpuno pala, do kraja meča uzela je samo jedan set i ostala je na 13 osvojenih turnira u karijeri.

Pennetti je ovo druga ovogodišnja pobjeda nad Radwanskom nakon što ju je svladala i na turniru u Dubaiju također prilično glatko sa 6:4, 6:1.