Srpska Davis Cup reprezentacija je u Beogradu bila na pragu ponavljanja uspjeha iz 2010. godine.

17.11.2013.
18:16

Berdych se gotovo dva sata ravnopravno držao u meču protiv drugog igrača svijeta, protiv kojeg je u dosadašnjih 16 mečeva slavio tek dva puta, no nakon gubitka tie-breaka druge dionice se u potpunosti raspao. Đoković je u prvom setu propustio realizirati prvih devet break-lopti, čak četiri set-lopte, no onda je 10. ipak bila sretna!

U drugoj je dionici češki tenisač bio čak i bolji od Đokovića, propustio je realizirati jedine dvije break-lopte u setu, te ujedno svoje jedine u meču, dok na svom servisu nije ponudio nikakve šanse nacionalnom heroju Srbije. Set je ušao u tie-break u kojem je Berdych najprije imao 4-2, pa 5-4 i dva servisa, no izgubio je sljedeća tri poena i tu je priči bio kraj.

Đoković ga je odmah breaknuo na startu treće dionice i onda je to ponovio još kod rezultata 4-2, a potom čisto odservirao za pobjedu.

Češki je veteran (34) u odlučujućem petom susretu u potpunosti nadigrao 23-godišnjeg Dušana Lajovića, koji je u momčad upao odustajanjem Janka Tipsarevića zbog ozljede. Meč je svojim servisom otvorio Štepanek, Lajović ga je breaknuo i to je bio jedini pravi razlog veselja beogradske Kombak arene. Naredna je četiri gema dobio češki tenisač, a potom je čvrsto držao svoj servis do kraja prve dionice.

Drugu je otvorio novom serijom od četiri gema, a potom je kod 5-1 napravio i treći break u setu za uzimanje istog rezultatom 6-1. Dvostruki je break bio sasvim dovoljan za uzimanje i trećeg seta identičnim rezultatom kao i u slučaju drugog.

U meču se jako dobro vidjelo što znači iskustvo igranja profesionalnih turnira još od 1996. godine, odnosno što znači kada u odlučujućem meču finala Davis Cupa nastupi igrač koji još uvijek nije ni službeno profesionalac. Meč je trajao kraće od dva sata, a Štepanek je osvojio gotovo dvostruko poena više od svojeg suparnika (90-54).

Drugi je to uzastopni i drugi sveukupno naslov za Češku od razdvajanja od Slovačke. Zanimljivo, na identičan je način Češka slavila i prošle godine u finalu protiv Španjolske. Berdych je dobio prvi meč (Almagro), Štepanek je izgubio (Ferrer). Berdych i Štepanek su potom dobili parove (Granollers/Lopez), Berdych je izgubio četvrti susret (Ferrer), a Štepanek slavio u odlučujućem protiv Nicolasa Almagra s 3-1 u setovima.

Štepanek je ujedno postao i prvi igrač u povijesti Davis Cupa koji je dvije godine uzastopno, u petom odlučujućem susretu donio svojoj reprezentaciji naslov pobjednika!

Spomenimo i da je ovo bio jedan od najnezanimljivijih finala Davis Cupa, u kojem nijedan susret nije otišao ni u četvrti set! Nijedan meč nije bio neizvjestan, a i jedini koji je trebao, susret parova, je okončan relativno laganom pobjedom Čeha.