Pravilnik o upotrebi kolačića
Portal Net.hr unaprijedio je politiku privatnosti i korištenja takozvanih cookiesa, u skladu s novom europskom regulativom. Cookiese koristimo kako bismo mogli pružati našu online uslugu, analizirati korištenje sadržaja, nuditi oglašivačka rješenja, kao i za ostale funkcionalnosti koje ne bismo mogli pružati bez cookiesa. Daljnjim korištenjem ovog portala pristajete na korištenje cookiesa. Ovdje možete saznati više o zaštiti privatnosti i postavkama cookiesa

Lagane vrtoglavice zbog naočala s novom dioptrijom i cilindrom

Nakon pregleda kod okuliste, ustanovljeno mi je povećanje dioptrije na oba oka te da na jednom oku imam cilindar… prema receptu sam dobio nove naočale s novom dioptrijom no primjećujem da mi je puno teže priviknuti se na taj cilindar i novu dioptriju… imam osjećaj da mi se i lagano vrti u glavi kad stavim naočale i uopće se ne osjećam normalno kako je bilo ranije kad sam imao stare naočale.

Dali je nova dioptrija sa cilindrom stvar privikavanja i moram ‘izdržati’ i priviknuti se na njih ili nešto ipak nije u redu?

Dioptrija nije velika;

R / -1,25 cyl -0,50

L / – 1,00

Da li bi mi možda bilo bolje da zanemarim taj cilindar i nosim naočale samo s dioptrijom koju trebam? Što se u tom slučaju događa, odnosno može li se učiniti šteta na oku?!

Poštovani,

Vrijednost dioptrije u cilindru koju ste dobili je vrlo mala i rijetko uzrokuje probleme. Međutim, postoje pojedinci kojima i mali dodatak cilindra na dioptriju sfera može uzrokovati simptome koje navodite.

Dakle, prvo treba provjeriti dioptriju – odnosno primate li Vi zaista taj cilindar ili ne, drugo: provjeriti samu izradu naočala (i mala netočnost u centriranju naočalne leće može izazvati problem).

Ako je sve u redu, probajte tijekom 2 tjedna neprekidnog nošenja priviknuti se na nove naočale.

U slučaju da se ne možete priviknuti, a zaista imate taj astigmatizam, povratkom na staru dioptriju neće se dogoditi ništa dramatično. Vidjet ćete za nijansu neoštrije, pogotovo kod preciznih i dugotrajnih radnji, ali bez većih posljedica za oko.

Odgovorila:
Dr. sc. Nadežda Bilić
http://www.bilicvision.hr

Imaš komentar?

Povratak na Net.hr