Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 98
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Justin Trudeau:

Majka mi je otišla s Mickom Jaggerom, ali to mi nije smetnja

Liberal leader Justin Trudeau arrives at the polling station with his wife Sophie, sons Hadrien (R), Xavier (L) and daughter Ella-Grace (C) in Montreal, Quebec, October 19, 2015. Canadians go to the polls in a federal election on Monday. REUTERS/Chris Wat
Foto: Reuters/PIXSELL
1/4
23.10.2015.
u 09:49

Glumio je u akcijskim filmovima, boksao s političkim protivnicima, a za roditelje kaže: "Strastveno su se voljeli, ali nisu bili partneri" porijeklo 


Kada Justin Trudeau 4. studenoga prisegne pred kanadskim parlamentom, Kanada će dobiti drugog najmlađeg, ali zasigurno i najrazigranijeg premijera u svojoj povijesti. Premijera koji se ne libi donositi oštre odluke poput one o povlačenju kanadskih zrakoplova iz akcije u Siriji, premijera koji je tijekom svojeg života držao žestoke govore, glumio u akcijskim filmovima, u javnosti pokazivao goli torzo, na televiziji poljubio muškarca, boksao u mečevima u kojima je razbijao svoje političke suparnike...

Rođen u politici

Za Justina Trudeaua može se doista reći da je od malih nogu u politici. Rođen je kao sin tadašnjeg premijera Pierrea Elliotta Trudeaua i njegove supruge Margaret, a njegovo rođenje u bolnici u Ottawi bilo je povod za veliku kampanju i promjenu bolničke politike. Naime, u to vrijeme, 1971., očevi nisu smjeli prisustvovati porodima, pa je Margaret počela prije svog poroda veliku javnu kampanju kako bi svom suprugu, premijeru, omogućila da prisustvuje Justinovu rođenju. Zabrana je ukinuta, naravno za sve buduće roditelje, a ne samo za Trudeauove, čime je znatno ublažena do tada restriktivna procedura u kanadskim rodilištima.

U krajnjem slučaju, Kanađani su od Margaret takvo što i očekivali. Majka budućeg i supruga tadašnjeg premijera bila je u najmanju ruku vrlo samostalna i nekontrolirana osoba za koju se ne može reći da je bila prosječna kućanica, a kamoli supruga premijera jedne od najnaprednijih zemalja zapada. Bila je neobuzdana glumica, spisateljica, fotografkinja koja je Pierrea Trudeaua upoznala s 18 godina tijekom ljetovanja na Tahitiju. Pierre je u to vrijeme bio ministar pravosuđa, no mlada djevojka, trideset godina mlađa od njega, potpuno ga je očarala. Doslovno ju je progonio dok je nije privolio na vezu, no tajili su je četiri godine. Kanadska javnost ostala je iznenađena kada se u ožujku tada novoizabrani premijer Trudeau oženio dvadesetdvogodišnjom djevojkom. Samo nekoliko mjeseci potom, rođen je Justin. Sam brak tadašnjeg premijera nije dugo trajao, razišli su se nakon šest godina. No i to relativno kratko vrijeme bilo je dovoljno da Margaret izazove cijeli niz skandala koji su zabavljali zapad. Krijumčarila je drogu u premijerovoj putnoj prtljazi, vrlo često posjećivala je elitne klubove diljem SAD-a poput newyorškog Cluba 54, kidala je i uništavala u nastupima bijesa skupe tapiserije u premijerskoj rezidenciji. Nije baš bila oličenje čednosti jer je javna tajna bila da je imala aferu s američkim senatorom Tedom Kennedyjem. Ipak, najveći skandal izazvala je nakon što je na tjedan dana pobjegla u nepoznato s frontmenom Rolling Stonesa Mickom Jaggerom. Jednostavno je nestala, a ni kanadska tajna služba nije ju mogla locirati. Znalo se samo da je negdje na području SAD-a, vjerojatno u New Yorku, u društvu s Jaggerom, a možda i s ostalim članovima sastava.

– Ima li nekih problema, ona zna da ima obitelj i dom u koji se može vratiti – poručivao je tadašnji kanadski premijer medijima. I Margaret se vratila, ali s potpuno novom idejom. Odlučila je preseliti se iz Ottawe u New York i ostaviti premijera i troje djece koliko ih je do tada rodila.

– Znam da će svi poludjeti, ali naći ću si stan u New Yorku. Povremeno ću dolaziti u Ottawu, bit ću i dalje Pierreova supruga i majka naše troje djece, ali želim biti i fotografkinja, a to mogu samo u New Yorku. Bila sam s Jaggerom, ali samo kako bih ga snimala – ustvrdila je nakon povratka u javnost Margaret.

Naravno, kanadskom premijeru takav aranžman nije odgovarao te je pokrenuo parnicu za rastavu braka, a sud mu je dodijelio skrb o djeci. James Trudeau imao je tada šest godina, a njegov otac pobrinuo se da stekne najbolje obrazovanje koje je Kanada mogla ponuditi. Odrastajući kao relativno povučeni dječak, ali okružen političarima i državnicima koji su neprestano pohodili Kanadu, stasao je u vrlo samosvjesnog mladića. Završio je književnost na College Jean-de-Brebeuf te stekao zvanje nastavnika na Sveučilištu Britanske Kolumbije.

Poznatiji javnosti postao je 2000. godine kada je na pogrebu svog oca održao posmrtni govor. Taj nastup bio je toliko dirljiv i promišljen da je kanadska nacionalna TV kuća dobila tisuće zahtjeva da reprizira snimku pokopa kako bi gledatelji mogli ponovo vidjeti i čuti što je mladi Trudeau tada poručio. I već tada je bilo jasno da će, prije ili kasnije, zauzeti mjesto svog oca u kanadskoj politici.

Mlad, pošten, ekolog...

Odmah se i službeno uključio u Liberalnu stranku postavši vrlo aktivan i istaknuti član. Kao mladi političar preuzeo je vodstvo liberalne mladeži stranke gradeći ponovo njenu tada već pomalo poljuljanu poziciju. Pri tome se koristio i javnim nastupima, ali i potezima koji su do tada za političara bili nezamislivi. Poput sudjelovanja u snimanju dvodijelne CBC-ove miniserije "Veliki rat" koja je obrađivala kanadsko sudjelovanje u Prvom svjetskom ratu. U seriji je glumio lik Talbota Mercera Papineaua koji je stradao 1917. godine tijekom bitke kod Passchendalea. Uz glumu, posvetio se i aktivizmu. Odmah tijekom 2000. godine pokrenuo je kampanju za povećanje sigurnosti sportaša u zimskim sportovima, a izravan povod bila je smrt njegova brata Michaela koji je stradao dvije godine prije tijekom alpinističkog pohoda. Justin Truedau vodio je i program za mlade Katimavik, a dvije godine sudjelovao je i u programu kanadskog radija "Kanada čita" u kojemu je predstavljao slušateljima književna dostignuća. U boksačkom meču porazio je konzervativnog senatora Brazeua. Borio se protiv zagađivanja rijeka, tražio je zatvaranje rudnika cinka te kanadsko sudjelovanje u rješavanju krize u Darfuru... Gradio je imidž i poziciju mladog, poštenog, ekološki i društveno osviještenog političara. U tome je bio toliko dobar da je 2008. ušao u kanadski parlament, a prije dvije godine napokon je izabran na čelo Liberalne stranke kao njezin predsjednik. Najavio je da mu je konačni cilj osvajanje premijerskog mjesta koje je tada već godinama držao konzervativac Stephen Harper. Na pitanje hoće li mu prošlost njegove majke biti smetnja u političkim ambicijama, ustvrdio je da to nema nikakve poveznice.

– Moja majka i otac voljeli su se jako, strastveno i potpuno. Ali među njima je bio jaz od 30 godina i moja mama nikada nije bila očev partner u onome što je obuhvaćalo njegov život, njegovu dužnost i njegovu domovinu. Majka mi neće biti smetnja – ustvrdio je Justin Trudeau.

I bio je u pravu. Birači su ga izabrali kao mladog, nekonvencionalnog političara koji bi zemlju nakon desetljeća vladavine konzervativaca trebao povesti u novom pravcu.

>>Liberali pobijedili konzervativce: Novi kanadski premijer Justin Trudeau (43)

Komentara 11

QW
qweqwe
10:11 23.10.2015.

A jadna li mu majka!

DU
Deleted user
10:13 23.10.2015.

Pa dobro ljudi kako da današnja djeca pokraj takvih roditelja budu normalna?

LU
Lujo123
10:54 23.10.2015.

Naravno da mu majka (k-u-r-v-a) ne može biti smetnja. Taj dečko stvarno nema ništa s činjenicom kak je gomila muškaraca guzila tu "damu" koja je slučajno postala njegova "majka" (inkubator). Ali da bi neka žena bila stvarno majka nije dovoljno biti samo inkubator za razvoj spermija - biti Majka znači nešto nesrazmjerno više, a ta "majka" to sigurno nije bila. Kad ga je začela po njegovom Ocu (koji je pokazao da je Otac) bila je najobičnija sponzoruša, a kasnije je pokazala da je stvor bez etike i morala, ali kaj je tu je. Nije jedina. Takvih i u RH ima za svinje hraniti, a javni mediji im služe kao oglasnik. Grozno!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije