Klasik kinematografije Sergeja Eisensteina: Krstarica Potemkin u kinu Europa

31.10.2013.
9:50
VOYO logo

Najbržim čitateljima koji su prvi točno odgovorili na kviz koji smo objavili u ponedjeljak, 4. studenog podijelili smo 1x2 ulaznice za sve projekcije.

Dobitnici: Četvrtak, 14. 11. u 20 sati, Katarina Vrtarić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petak, 15.11. u 19 sati, Ivan Popić

Petak, 15. 11. u 21 sat, Alan Došen

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Subota, 16. 11. u 19 sati, David Kumpare

Subota, 16. 11. u 21 sat, Maro Tudić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravila nagradnjača saznajte ovdje.

Ovaj sovjetski crno-bijeli nijemi film ekranizira pobunu mornara na ratnom brodu Potemkin 1905.g. Ono što je započelo kao pobuna na brodu nakon što je posadi servirana pokvarena hrana, završilo je Prvom ruskom revolucijom. Snimljen prema istinitom događaju, dijelom je bio cenzuriran od strane tadašnje sovjetske vlasti i često se smatra jasnom propagandom sovjetskog režima. To ipak nije stalo na put njegovoj ogromnoj popularnosti koja ga je, uz neosporne tehničke dosege, lansirala u povijest kinematografije. Iako snimljen za samo 40 dana, a dovršen jutro prije premijere, ostaje zapamćen u povijesti kinematografije po svojoj revolucionarnoj montaži i upotrebi tehnike reza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Filmofili će se sjetiti da je upravo kultna scena s padajućim dječjim kolicima na stepenicama u Odessi, u kojoj carski vojnici vrše masakr nad civilima, korištena u brojnim filmovima, među kojima su (jednako kultni): NedodirljiviBriana De Palme, KumFrancisa F. Coppole, Ljubav i smrt Woodyja Allena…Ni naš Zagreb film festival nije ostao dužan Eisensteinovoj redateljskoj pronicljivosti; vjerojatno niste znali da su dječja kolica u logotipu Zagreb film festivala inspirirana upravo ovom scenom, kao i glavna nagrada koja nosi naslov Zlatna kolica. Tzv. Potemkinove stube postale su tako jedna od najutjecajnih filmskih scena i omiljena inspiracija brojnih umjetnika.

Edmund Meisel autor je originalne glazbe iz filma koju će orkestar Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem Krešimira Batinića izvoditi za vrijeme projekcije. Šostakovičeva 5.simfonija savršeno prati svu dramatičnost ključnih filmskih scena, pa tako i onu Potemkinovih stuba. Meiselova glazba doživjela je brojne adaptacije - u pokušaju oživljavanja filma u 21.st., popularni dvojac iz slavnih Pet shop boysa (Neil Tennant i Chris Lowe), zajedno s filharmonijskim orkestrom iz Dresdena, snimio je 2004. soundtrack Krstarice Potemkin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspored projekcija

Misiju oživljavanja Krstarice Potemkin na našim prostorima preuzeli su Zagrebačka filharmonija i Kino Europa. Iako nijemi, film koji se ni nakon 88 godina ne skida sa ljestvica popularnosti, govori glazbom i govori puno. U četvrtak, 14. 11. u 20:00 sati iz Zagrebačke filharmonije i Kina Europa najavljuju veliku premijeru, a projekcije se nastavljaju 15. i 16. 11. s početkom u 19 i 21 sati. Ulaznice za sve projekcije mogu se kupiti na blagajni Kina Europa po cijeni od 60kn.

Budite dio ugodne atmosfere u Kino Europa dok Zagrebačka filharmonija fantastičnom glazbom zove na pobunu – onu na Krstarici Potemkin!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo