MOŽE SVAKI ČAS: / Pripreme u slučaju solarne oluje koja bi nas bas bacila u mračno doba

Image
Foto: Thinkstock

Procjenjuje se da se posebno velike solarne oluje događaju otprilike jednom svakih 150 godina.

17.11.2015.
7:56
Thinkstock
VOYO logo

Najjača do sada zabilježena solarna oluja koja je pogodila Zemlju dogodila se 1859. godine. Poznata kao Carringtonov događaj, rezultirala je polarnom svjetlosti koja se vidjela čak i na Kubi, te kaosom u primitivnom električnom sustavu onoga vremena, zbog čega je dolazilo i do požara u telegrafskim postajama.

Kada bi oluja slične magnitude pogodila Zemlju sada, kada društvo daleko više ovisi o elektronici i tehnologiji, bez sumnje bi to imalo katatrofalne posljedice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao pokušaj odgovora na tu opasnu prijetnju, Nacionalno vijeće za znanost i tehnologiju američke Bijele kuće objavilo je Nacionalni akcijski plan za svemirske vremenske prlike, u kojem je detaljno opisan strateški plan pripreme za slučaj velike solarne oluje.

Dokument upozorava kako su elektronički sustavi postali međusobno gotovo potpuno isprepleteni pa ako jedan bude izbačen elektromagnetskim pulsom, lako bi se mogla dogoditi lančana reakcija pada sustava. Dokument preporučuje pristup koordiniran na saveznoj razini u slučaju brojnih procedura, od onih koje smanjuju ranjivost najrizičnijih infrastruktura, do onih koje povećavaju našu sposobnost predviđanja i komunikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Magnetsko polje odbije odbije većinu čestica

Sunce konstantno izbacuje subatomske čestice u obliku solarnih vjetrova, od kojih neki dosegnu i našu atmosferu. To izaziva polarnu svjetlost ili Auroru Borealis, iako većinu čestica koje dođu odbije zemljino magnetsko polje. S vremena na vrijeme, posebno velike solarne baklje izbiju s površine Sunca i njihove se čestice uspiju probiti kroz naše magnetsko polje.

Nedavno je proučavanje procijenilo kako postoje šanse od 12% da jedna od takvih 'megabaklji' eruptira unutar desetljeća i pošalje nam ogromnu solarnu oluju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već smo imali prilike okusuti što bi nam se moglo dogoditi ako nas udari takva oluja, ali u znatno blažem obliku. Kanada je 1989. pogođena solarnom olujom koja je stvorila kratki spoj na električnoj mreži. U roku od 90 sekundi to je stvorilo zatvaranje električnog sustava Hidro-Québec, ostavivši milijune bez struje punih devet sati. Kada bi se to dogodilo na puno većoj skali, štete bi bile ogromne.

Vrtoglava cijena oporavka

Jedna procjena tvrdi da, ako bi oluja veličine Carringtonovog događaja udarila Zemlju danas, cijena oporavka samo u SAD-u bi bila izmeđi jedan i dva trilijuna dolara tijekom samo prve godine, dok bi oporavak trajao cijelo desetljeće. Takav bi događaj utjecao na svaki segment naših života, od prijevoza, komunikacije, bankarenja i vlasti, s obzirom da živimo u elektroničkom svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U stvari opasnost je toliko velika da i Europska svemirska agencija radi na vlastitom sustavu za upozoravanje, uz pomoć znanstvenika iz 14 europskih zemalja. Trenutno baš i ne možemo učiniti puno toga u slučaju da oluja udari, osim upozoravanja nadležnih na nadolazeću prijetnju, koji bi onda zatvorili relevantne sustave kako bi ograničili potencijalnu štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo