Toliko su otrovni da su doveli u opasnost svjetsku proizvodnju hrane

Neurotoksini, koji se od '90-tih masovno koriste u proizvodnji hrane, toliko su otrovni da u opasnost dovode čitavu svjetsku proizvodnju hrane.

24.6.2014.
8:45
VOYO logo

Najšire korišteni insekticidi toliko su zagadili okoliš da je globalna proizvodnja hrane dovedena pod znak pitanja, pokazuje nova znanstvena studija utjecaja kemikalija u proizvodnji hrane.

Svake godine se poljporivrednicima prodaju milijarde dolara vrijedni neurotoksini, no regulatorna tijela nisu uspjela spriječiti trovanje gotovo svih staništa koja su njima izložena. Kao rezultat toga, životinje koje zauzimaju središnje mjesto u proizvodnom lancu- od pčela do crva- vjerojatno će pretrpjeti velike štete i zbog toga kemikalije treba odbaciti, zaključak je znanstvenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi DDT

Jean-Marc Bonmatin iz Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja u Francuskoj (CNRS), jedan od 29 istraživača koji su radili na projektu, usporedio je prijetnju neonikotinoida, koji su bili predmet dubinskog istraživanja, s organofosfatima i DDT-om.

Neonikotinoidi su na tržište pušteni ranih '90-tih. Riječ je o sistemskog insekticidu, što znači da otrov prodire u svaki dio bilje čineći ga otrovnim za napasnike. Smatra se glavnim uzročnikom pomora pčela kojem svjedočimo u posljednjem desetljeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo