NASA otkrila da je planina na patuljastom planetu Ceresu zapravo ledeni vulkan, prilično su uzbuđeni

Procjenjuje se da je formiranje ledenog vulkana trajalo milijarde godina

NASA je predstavila nove dokaze o postojanju ledenog vulkana na Ceresu, patuljastom planetu smještenom u asteroidnom pojasu Sunčeva sustava. S promjerom od 945 kilometara sastavljen je od stijena i leda, Ceres konstatno izaziva interes znanstvenika zbog pojave čudnih bijelih mrlja na površini i kratera koji nestaju.

Osobitu pažnju znanstvenika izazvalo je otkriće goleme ledene planine čiji je vrh na visini od oko pet tisuća metara (tek upola manji od Mt. Everesta). Planina je dobila ime Ahuna Mons, a daljnjim istraživanjem pronađeni su dokazi kako je ustvari riječ o masivnom ledenom vulkanu koji izbacuje kipuću slanu vodu.

Pronađen u 19. stoljeću

Ceres je pronađen u 19. stoljeću i astronomi su mu dodijelili status planeta, no znanstvenici su kasnije shvatili da postoje velike razlike između planeta i novootkrivene klasifikacije asteroida. Nakon pet desetljeća tijekom kojih je Ceres imao status planeta, Ceres je prema novoj klasifikaciji proglašen asteroidom. Iako degradiran, Ceres je ipak prvi otkriveni asteroid i najveće je nebesko tijelo između planeta Marsa i Jupitera.

U 2006. godini znanstvenici su ponovno počeli razmatrati status Ceresa i ponovno promijenili njegovu klasifikaciju – Ceres je postao patuljasti planet – nešto između planeta i asteroida. Isti status imaju Pluton, njegov blizanac Eris te još neki nedavno otkriveni poput Sedne i Bidena.

Intrigantno otkriće

Iako je postojanje Ahuna Monsa otkriveno još prošle godine, pretpostavljalo se da je riječ o usamljenoj planini. Ahuna Mons je predstavljala intrigantno i neočekivano otkriće na površini Ceresa, jer se pretpostavljalo da se na Ceresu ništa ne zbiva.

NASA je objavila krajem tjedna kako je upravo Ahuna Mons najsnažniji dokaz postojanja ledenih vulkana, a te tvrdnje temelje na podacima koje je prikupila svemirska letjelica Dawn poslana u istraživanje asteroidnog pojasa, a znanstvenici pretpostavljaju da je formiranje ledenog vulkana trajalo nekoliko milijardi godina.

Nova vrsta geološke aktivnosti

Naime, površina na kojoj je pronađena ledena kupola snažno podsjeća na vulkane kakvi postoje na Marsu i Zemlji. Vulkani koji su nastali na Zemlji u sebi sadrže magmu, no kako je na Ceresu previše hladno za topljenje stijena pa su znanstvenici zaključili da je magma sastavljena od vrlo slane vode, koja će se na površini smrznuti i formirati kupolu. Znastvenici su već ranije prikupili dokaze o tzv. kriovulkanskoj aktivnosti, primjerice na Neptunu.

Ne postoji niti jedno poznato mjesto u solarnom sustavu koje ima strukturu kakvu ima Ahuna Mons. I mora biti formirana kriovulkanskom aktivnošću, zaključuje Lucy McFadden, znanstvenica NASA-e.