Prestižni znanstveni časopisi odbili su objaviti dansku studiju o učinkovitosti nošenja zaštitnih maski za lica, pri čemu autori sugeriraju da bi se razlog mogao kriti u otkriću koje ne odgovara postojećem mišljenju
Nekoliko prestižnih znanstvenih časopisa odbilo je objaviti opsežno dansko istraživanje koje je pokušalo utvrditi pomažu li zaštitne maske za lice u zaustavljanju širenja koronavirusa. Autori su natuknuli da su njihova otkrića nezgodna za status quo. Znanstveni rad su odbili Lancet, New England Journal of Medicine i American Medical Association Journal, izvijestili su danas danski mediji, prenosi RT.
U studiji, koja je započela krajem travnja, sudjelovalo je 6000 Danaca, od kojih je polovica morala cijelo vrijeme nositi maske na javnim mjestima. Druga polovica odabrana je kao kontrolna skupina i naloženo im je da ne prekrivaju lica maskama. Nakon mjesec dana, sudionici istraživanja su testirani na koronavirus, kao i na antitijela protiv virusa.
Istraživači koji su radili na studiji nisu željeli govoriti o detaljima otkrića, ali su rekli dovoljno toga što sugerira da su navedeni časopisi odbili objaviti rad zbog zaključka istraživanja, a ne njegove metodologije. “Ne možemo započeti raspravu o tome s čime su nezadovoljni. Jer bismo također morali objasniti što je studija pokazala. I ne želimo razgovarati o tome dok ne bude objavljena “, rekao je za danski Berlingske daily Christian Torp-Pedersen, profesor i glavni liječnik na istraživačkom odjelu u bolnici na Sjevernom Zelandu.
Drugi član tima koji je radio na studiji napisao je u emailu, koji je prošli tjedan podijelio bivši novinar New York Timesa Alex Berenson, da će njihova otkrića biti objavljena “čim časopis bude dovoljno hrabar da prihvati rad”.
A lead investigator on the Danish mask study – the ONLY (as far as I know) randomized trial to see if masks protect from #COVID – was asked when it would be published.
His answer: “as soon as a journal is brave enough.”
If you think that means the study shows masks work… pic.twitter.com/tm5PFBa5TL
— Alex Berenson (@AlexBerenson) October 18, 2020
Žestoke rasprave
U Danskoj je trenutno nužno nositi maske u javnom prijevozu, barovima i restoranima u trenutku napuštanja stola. Širom svijeta vodi se žestoka rasprava oko maski koje bi trebale zaustaviti prijenos koronavirusa.
Japanski su istraživači nedavno objavili istraživanje koje je otkrilo da maske mogu pružiti određeni stupanj zaštite od čestica s koronavirusom u zraku, ali napomenuli su da čak ni profesionalne navlake za lice ne mogu u potpunosti eliminirati rizik od zaraze.
Zanimljivo je da su na početku pandemije mnogi zdravstveni dužnosnici i organizacije urgirali protiv široke upotrebe maski u široj javnosti, tvrdeći da su takve politike neučinkovite. U intervjuu iz ožujka, dr. Anthony Fauci, član radne skupine Covid-19 Bijele kuće, inzistirao je da nema razloga da naizgled zdravi ljudi “hodaju okolo s maskom”. U to su vrijeme njegovi stavovi odražavali široki konsenzus među medicinskim ustanovama i stručnjacima, uključujući Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), Centre za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) itd. Fauci, WHO i CDC kasnije su poništili svoje preporuke i podržali obvezu nošenja maski.
LIJEČNICI UPUTILI APEL GRAĐANIMA: ‘Pomozite nam u borbi za vaše i naše zdravlje!’
Političko lobiranje a ne znanost?
Međutim, mnogi tvrde da još uvijek nema dovoljno podataka koji podupiru obvezno nošenje maski. Deborah Cohen, medicinski kvalificirana dopisnica iz Velike Britanije za BBC2, Newsnight, izvijestila je u srpnju da je odbor SZO-a koji je pregledavao preporuku organizacije o maskama bio motiviran političkim lobiranjem, a ne novim znanstvenim dokazima.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.
Imaš komentar?