Zašto smo gubili živce i skakali do plafona!

Na ulasku u Novu godinu dobro se prisjetiti svih velikih uspjeha hrvatskog sporta u 2009. Možda ćemo ti prenijeti pozitivne vibracije u 2010. u kojoj priželjkujemo nove naslove i medalje.

31.12.2009.
22:11

SIJEČANJ Već tradicionalno sportska je godina počela slalomskim utrkama na Sljemenu. Hrvatske skijašice su solidno odradile svoj nastup, no oduševili su naši dečki. Ivici Kosteliću je za samo pet stotinki izmaknula pobjeda na njegovom 'brdu', dok je Dalibor Šamšal 21. mjestom osvojio svojih prvih 10 bodova u Svjetskom kupu.

U istom je tjednu Marin Čilić bio pobjednik ATP tunira u indijskom Chennaiju nakon što je za dva sata igre svladao domaćeg tenisača Somdeva Devvarmana sa 6:4, 7:6 (3). Bio je to Čilićev drugi turnirski naslov u karijeri.

Treći tjedan siječnja donio je početak najvećeg sportskog događaja u Hrvatskoj – Svjetskog rukometnog prvenstva. ČervaroviKauboji, nošeni vatrenim navijanjem domaće publike u Splitu i Zagrebu, dogurali su do finala gdje ih je zaustavio sjajni Karabatić i Francuska. Novi europski prvaci su pobijedili srebrne domaćine SP-a rezultatom 24:19.

Kružni napadač hrvatske reprezentacije Igor Vori proglašen je za najkorisnijeg igrača i u najbolju momčad 21. svjetskog rukometno prvenstva, a uz njega u prvoj sedmorci su još dvojica hrvatskih igrača – Ivan Čupić kao najbolje desno krilo te Blaženko Lacković kao lijevi vanjski.

VELJAČA Čilićev početak sezone kao u najboljim snovima nastavio se i na PBZ Zagreb Indoorsu. U hrvatskom finalu je pobijedio Marija Ančića sa 6:3, 6:4 i došao do trećeg turnirskog naslova u karijeri.

U odsutnosti ozlijeđenog Ivice Kostelić veliki podvig na Svjetskom skijaškom prvenstvu u Val d'Isereu napravio je Natko Zrnčić-Dim, koji je osvojio brončanu medalju u superkombinaciji. Time je postao prvi osvajač skijaške medalje za Hrvatsku kojem prezime nije Kostelić.

Samo tjedan dana nakon Natkovog neočekivanog uspjeha dogodila se nova snježna senzacija. Hrvatski biatlonac Jakov Fak osvojio je brončanu medalju u utrci na 20 kilometara na Svjetskom prvenstvu u južnokorejskom Pyeongcheongu, te ušao u povijest kao prvi hrvatski osvajač medalje u nordijskim disciplinama.

22-godišnji Mrkopljanin je najvećim biatloncem svih vremena Norvežaninom Oleom Einarom Bjoerndalenom, koji je osvojio rekordni 13. naslov na svjetskim prvenstvima, zaostao mizernih 17 sekundi.

Brončana olimpijka iz Pekinga Snježana Pejčić se u Pragu okitila naslov europske prvakinje u zračnoj pušci 10 metara, a hrvatske streljačice su u istoj disciplini došle do ekipnog srebra.

OŽUJAK Iako se očekivala titula, Blanka Vlašić je na Europskom dvoranskom prvenstvu u Torinu neočekivano posrnula. Splićanka je osvojila tek peto mjesto, a slavila je Njemica Ariane Friedrich. Bio je to početak njihovog obračuna koji je trajao sve do kulminacije sezone – Svjetskog prvenstva na otvorenom u Berlinu.

TRAVANJMarijana Mišković osvojila je brončano odličje u kategoriji do 63 kilograma na Europskom judo prvenstvu u Tbilisiju. Uspjeh splitske judašice tim je veći ako se zna da je to prva europska medalja za hrvatski judo, a Mišković je ovom broncom, izborila Olimpijske igre u Londonu.

SVIBANJ Na 44. europskom prvenstvu u karateu, koje se održavalo u Zagrebu, hrvatski predstavnici su pobrali pregršt medalja. Danil Domdjoni, Petra Volf i Jelena Kovačević postali su europski prvaci, dok su Ana Marija Čelan, Mirna Šenjug te ženska kate vrsta zaslužile brončano odličje. Pravi su podvig tih dana mjeseca svibnja na dalekoj Himalaji izvele članice hrvatske ženske alpinističke ekspedicije. Riječanke Darija i Iris Bostjančić su 19. svibnja istaknule hrvatsku zastavu na najviši vrh svijeta Mount Everest te postale prve žene u 2009., ali i prve sestre u povijesti koje su istovremeno došle na vrh svijeta. Dva dana kasnije na Mount Everest su se popele i Zagrepčanka Ena Vrbek te Splićanka Milena Šijan.

LIPANJŠime Fantela i Igor Marenić su na austrijskom jezeru Traunsee postali novi europski prvaci u klasi 470. Članovi zadarskog Sv. Krševana su prvi hrvatski osvajači europskog zlata u nekoj od olimpijskih klasa nakon više od 30 godina. Minski Fabris je 1978. bio je europski prvak u klasi Finn i to je bilo posljednje hrvatsko europsko zlato u olimpijskim klasama.

SRPANJ Nakon devet dana natjecanja na XVI. Mediteranskim igrama u Pescari hrvatski predstavnici su osvojili 28 medalja od čega pet zlatnih, 12 srebrnih i 11 brončanih, te time nadmašili berbu odličja iz Almerije (2005.), ali i Tunisa (2001.).

Hrvatski jedriličar Ivan Kljaković Gašpić okitio se broncom na Svjetskom prvenstvu klase Finn u danskom Vallensbeaku. To je bila prva svjetska seniorska medalja u nekoj od olimpijskih klasa za hrvatsko jedrenje.

Pet dana kasnije je Tina Mihelić postala nova europska prvakinja u Laser Radial osvojivši zlato u danskom Charlotenlundu. Riječanka je tako donijela prvu žensku seniorsku medalju s europskih i svjetskih prvenstava u povijesti hrvatskog jedrenja.

KOLOVOZ Početkom ovog mjeseca hrvatski vaterpolisti nisu obranili naslov svjetskih prvaka iz Melbournea 2007., ali su u utakmici za treće mjesto pobijedili SAD sa 8:6 i u Rimu ipak stigli do svjetske bronce.

U najboljoj utakmici kvalifikacija Bilićevi izabranici su u Minsku svladali Bjelorusiju sa 3:1 golovima dvostrukog strijelca Olića (22, 83) te Eduarda (69).

Blanka Vlašić je u Berlin, pred njezinim navijačima, potukla njemačku visašicu Ariane Friedrich i sa skokom od 204 obranila naslov svjetske prvakinje osvojen u Osaki prije dvije godine.

Nakon svjetske bronce, Ivan Kljaković Gašpić je u bugarskoj Varni suvereno došao do europskog zlata, a dvostruki jedriličarski uspjeh u 2009. imali su i Zadrani u klasi 470. Šime Fantela i Igor Marenić u danskom Kopenhagenu postali svjetski prvaci i hrvatskom jedrenju donijeli prvo svjetsko seniorsko zlato u nekoj od olimpijskih klasa.

RUJAN Datum 9.9. ostat će upamćen po najtežem porazu hrvatske nogometne reprezentacije u kvalifikacijskim ciklusima. Bilićevi izabranici su u Londonu izgubili od Engleske sa 5:1, a težu katastrofu spriječio je vratar Vedran Runje.

Za domaćine su po dvaput zabili Frank Lampard i Steven Gerrard, a jednom Wayne Rooney. Eduardo je postigao počasni gol za Hrvatsku.

Hrvatska ženska stolnoteniska reprezentacija osvojila je brončano odličje na Europskom prvenstvu u Stuttgartu. Na putu prema finalu su im se ispriječile Poljakinje koje su bile bolje 3:1.

Hrvatska košarkaška reprezentacija nije se uspjela plasirati u polufinale Eurobasketa u Poljskoj. U četvrtfinalnom ogledu Hrvatska je u Katowicama izgubila od Slovenije sa 65:67. U susretu za plasman na Svjetsko prvenstvo u Turskoj 2010. hrvatski košarkaši su ipak pobijedili Rusiju sa 76:69.

U polufinalu Svjetske skupine Davis Cupa Hrvatska je u Poreču izgubila od Češke sa 1:4. Jedini bod domaćina donio je Lovro Zovko, koji je u posljednjem meču koji nije ništa značio porazio Lukasa Dlouhog sa 6:3, 6:4.

Hrvatske veslačice Sonja Kešerac i Maja Anić osvojile su brončanu medalju u dvojcu bez kormilara na Europskom prvenstvu u bjeloruskom Brestu, a istim odličjem okitio se u samcima Mario Vekić.

LISTOPAD Hrvatski boćari su na Svjetskom prvenstvu u francuskom Maconu osvojili jednu srebrnu i tri brončane medalje.

U posljednjoj kvalifikacijskoj utakmici za plasman na SP 2010. Hrvatske je u gostima pobijedila Kazahstan 2:1, ali nije uspjela izboriti odlazak u Južnu Afriku. Strijelci za Hrvatsku bili su Vukojević (10) i Kranjčar (90+2), a pogodak za Kazahstan postigao je Kižničenko (26).

STUDENI Najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić novu je slalomsku sezonu otvorio drugim mjesto u finskom Leviju. Zagrepčanin je tako nakon prve dvije utrke Svjetskog kupa zasjeo na vrh ukupnog poretka sa 102 boda.

PROSINAC Natko Zrnčić Dim je superkombinaciju od skraćenog spusta i jedne slalomske vožnje u Beaver Creeku okončao na izvrsnom trećem mjestu. Drugi hrvatski predstavnik Ivan Ratkić bio je 30. i tako je po prvi puta u karijeri osvojio bodove u Svjetskom kupu.

Na Europskom prvenstvu u 25-metarskim bazenima u Istanbulu Duje Draganja osvojio je zlatnu medalju na 100 metara mješovito i srebro na 50 slobodno. U obje utrke je postavio novi hrvatski rekord.

Sanja Jovanović je za nijansu uspješnija jer je obranila naslov europske prvakinje na 50 metara leđno iz Rijeke 2008. i još isplivala novi svjetski rekord, koji sada iznosi 25.70 sekundi, što je za 12 stotinki brže od Kineskinje Jing Zhao. Dubrovkinja je uzela i srebrno odličje u disciplini 100 metara leđno. Srebrna je bila i hrvatska muška štafeta 4x50m metara s novim hrvatskim rekordom.

Naravno, ovdje nisu pobrojani juniorski naslovi, primjerice, rukometaša ili svjetska bronca košarkaša do 19 godina, odličja mladih hrvatskih atletičara, jedriličara, hrvača, karatista, ali i cijeli niz velikih ostvarenja hrvatskih sportaša s invaliditetom.