Europski sud za ljudska prava odbacio je tužbu bivših šefova tajnih službi nekadašnje SFRJ Josipa Perkovića i Zdravka Mustača i prije nego što su se vratili iz Njemačke, no njihovi su odvjetnici to prešutjeli, piše u ponedjeljak Jutarnji list.
Nakon što je njemački Savezni vrhovni sud u Karlsruheu u proljeće 2018. potvrdio osuđujuću presudu najvišeg suda pokrajine Bavarske, kojom su bivši šefovi tajnih službi nekadašnje SFRJ osuđeni na doživotni zatvor zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u Njemačkoj, njihovi odvjetnici obratili su se Europskom sudu za ljudska prava (ESLJP).
Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo i Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat početkom studenoga iste te godine potvrdili su da su Sudu u Strasbourgu u ime svojih klijenata podnijeli tužbu protiv Njemačke.
Glavni prigovor bio je da njemački sud Perkoviću i Mustaču nije omogućio pravično suđenje. "Ako u Strasbourgu utvrde povredu prava na pravično suđenje, Nijemci bi trebali obnoviti postupak", izjavila je tada za Hinu Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat.
Dodajući da očekuje da će njihova tužba proći tzv. prvu trijažu, pojasnila je i daljnju proceduru na Europskom sudu za ljudska prava. Kako su odvjetnici tada isticali, glavni argument da Perković i Mustač nisu imali pravično suđenje obrana nalazi u činjenici da su isti suci prvo sudili Perkovićevu doušniku iz Njemačke Krunoslavu Pratesu, već ranije osuđenom na doživotni zatvor zbog sudjelovanja u istom ubojstvu.
Uz više prigovora na sastav sudskog vijeća, u tužbi se isticalo i da predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster nije dao niti izjavu o svom sudjelovanju u prethodnom postupku (bio je član vijeća na suđenju Pratesu), iako je po njemačkom pravu, tvrdila je obrana, to bio dužan učiniti. Dausteru su spočitavali i "osobnu pristranost koju je pokazivao na svakom koraku".
Kada je u srpnju 2019. Perković iz Njemačke vraćen u Hrvatsku na izdržavanje kazne, Nobilo je rekao novinarima da očekuje "rasplet tužbe koju su podnijeli ESLJP-u".
Slične izjave davala je i Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat kada je Mustač u studenome 2019. vraćen u Hrvatsku na izdržavanje kazne. Navela je kako se nada da će utvrđenje niza povreda od strane ESLJP-a dovesti do obnove kaznenog postupka.
Kako se u javnosti nije pojavila niti jedna informacija o sudbini njihove tužbe ESLJP-u, kroz aktualne izvještaje o podnesenoj molbi za pomilovanje Perkovića i Mustača i dalje se provlači da ta tužba još nije riješena.
Međutim, tužba je odavno odbijena, potvrđeno nam je s ESLJP-a. Dogodilo se to još u prosincu 2018., dakle prije "povratka" Perkovića i Mustača u Hrvatsku i prije spomenutih izjava njihovih odvjetnika, piše novinar Jutarnjeg lista Željko Petrušić.