tužba protiv njemačke /

Žalba Perkovića i Mustača u Strasbourgu odbačena još 2018.: Njihovi odvjetnici to su prešutjeli

Image
Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL

Glavni prigovor bio je da njemački sud Perkoviću i Mustaču nije omogućio pravično suđenje

25.4.2022.
10:35
Zeljko Hladika/PIXSELL
VOYO logo

Europski sud za ljudska prava odbacio je tužbu bivših šefova tajnih službi nekadašnje SFRJ Josipa Perkovića i Zdravka Mustača i prije nego što su se vratili iz Njemačke, no njihovi su odvjetnici to prešutjeli, piše u ponedjeljak Jutarnji list.

Nakon što je njemački Savezni vrhovni sud u Karlsruheu u proljeće 2018. potvrdio osuđujuću presudu najvišeg suda pokrajine Bavarske, kojom su bivši šefovi tajnih službi nekadašnje SFRJ osuđeni na doživotni zatvor zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. u Njemačkoj, njihovi odvjetnici obratili su se Europskom sudu za ljudska prava (ESLJP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo i Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat početkom studenoga iste te godine potvrdili su da su Sudu u Strasbourgu u ime svojih klijenata podnijeli tužbu protiv Njemačke.

Glavni prigovor bio je da njemački sud Perkoviću i Mustaču nije omogućio pravično suđenje. "Ako u Strasbourgu utvrde povredu prava na pravično suđenje, Nijemci bi trebali obnoviti postupak", izjavila je tada za Hinu Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UDBAŠI, GENERALI I PREDSJEDNICI /

RTL Dosje analizira: Što će biti od pomilovanja Perkovića i Mustača i hoće li doći do pomirbe nakon pisma Gotovine i generala?

Image
UDBAŠI, GENERALI I PREDSJEDNICI /

RTL Dosje analizira: Što će biti od pomilovanja Perkovića i Mustača i hoće li doći do pomirbe nakon pisma Gotovine i generala?

Dodajući da očekuje da će njihova tužba proći tzv. prvu trijažu, pojasnila je i daljnju proceduru na Europskom sudu za ljudska prava. Kako su odvjetnici tada isticali, glavni argument da Perković i Mustač nisu imali pravično suđenje obrana nalazi u činjenici da su isti suci prvo sudili Perkovićevu doušniku iz Njemačke Krunoslavu Pratesu, već ranije osuđenom na doživotni zatvor zbog sudjelovanja u istom ubojstvu.

Uz više prigovora na sastav sudskog vijeća, u tužbi se isticalo i da predsjednik sudskog vijeća Manfred Dauster nije dao niti izjavu o svom sudjelovanju u prethodnom postupku (bio je član vijeća na suđenju Pratesu), iako je po njemačkom pravu, tvrdila je obrana, to bio dužan učiniti. Dausteru su spočitavali i "osobnu pristranost koju je pokazivao na svakom koraku".

Kada je u srpnju 2019. Perković iz Njemačke vraćen u Hrvatsku na izdržavanje kazne, Nobilo je rekao novinarima da očekuje "rasplet tužbe koju su podnijeli ESLJP-u".

Slične izjave davala je i Mustačeva odvjetnica Lidija Horvat kada je Mustač u studenome 2019. vraćen u Hrvatsku na izdržavanje kazne. Navela je kako se nada da će utvrđenje niza povreda od strane ESLJP-a dovesti do obnove kaznenog postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se u javnosti nije pojavila niti jedna informacija o sudbini njihove tužbe ESLJP-u, kroz aktualne izvještaje o podnesenoj molbi za pomilovanje Perkovića i Mustača i dalje se provlači da ta tužba još nije riješena.

Međutim, tužba je odavno odbijena, potvrđeno nam je s ESLJP-a. Dogodilo se to još u prosincu 2018., dakle prije "povratka" Perkovića i Mustača u Hrvatsku i prije spomenutih izjava njihovih odvjetnika, piše novinar Jutarnjeg lista Željko Petrušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo