Reprezentacija Danske napravila je prvo veliko iznenađenje na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini. U 1. kolu skupine B nogometaši Mortena Olsena svladali su svjetske doprvake Nizozemce s 1:0..

9.6.2012.
10:40

Harkiv. Stadion: Metalist. Sudac: Damir Skomina (Slo)

Strijelac: 0:1 - Krohn-Dehli (24)

Nizozemska: Stekelenburg, Van der Wiel, Heitinga, Vlaar, Willems, Van Bommel, N. De Jong, Sneijder, Robben, Afellay, Van Persie

Danska: Andresen, Kjaer, Agger, S. Poulsen, Jacobsen, Kvist, Eriksen, Zimling, Krohn-Dehli, Rommedahl, Bendtner Ključni se trenutak utakmice igrane na stadionu Metalist u Harkivu dogodio u 24. minuti kada je nakon dodavanja Simona Poulsena s lijeve strane u šesnaesterac ušao Michael Krohn-Dehli, varkom bacio na pod Johna Heitingu i Marka van Bommela i poslao loptu kroz noge nizozemskoj 'jedinici' Maartenu Stekelenburgu. I prije i poslije pogotka Nizozemci su dominirali terenom, stvarali prilike, ali nijednu loptu nisu uspjeli smjestiti iza leđa danskog vratara Stephana Andersena. Već u sedmoj minuti je Robin van Persie pucao pored gola, potom je Arjen Robben u 18. minuti loše dodao u sjajnoj prilici pred vratima, a 18 minuta kasnije je krilni nogometaš Bayerna pogodio i vratnicu.

szólj hozzá: Holland Denmark 0:1 Krohn-DehliIbrahim Afellay je u 39. minuti pucao preko gola, a četiri minute kasnije je Van Persie loše primio loptu koju mu je poslao Wesley Sneijder, što je Andersenu olakšalo obranu. I nastavak su igrači Berta van Marwijka otvorili uraganski. Od 50. do 52. minute su imali četiri prilike - dvije Van Persie, a po jednu Van Bommel i Afellay. Nije Nizozemcima pomogao ni ulazak prvog strijelca Bundeslige Klaas-Jana Huntelaara. Napadač Schalkea je imao sjajnu priliku u 74. minuti, ali ni on nije uspio matirati Dance. Završili su Nizozemci utakmicu s čak 28 udaraca prema suparničkim vratima, u usporedbi s osam danskih, ali ostali su na koncu praznih ruku i sada ih čeka vrlo težak put do četvrtfinala budući da će im u preostale dvije utakmice u skupini prepreke biti Nijemci i Portugalci. Danci, zanimljivo, nisu izgubili nijednu utakmicu na europskim prvenstvima nakon što su prvi zabili pogodak. Nizozemci su, pak, u kvalifikacijama za Euro postigli čak 37 golova, više od bilo koje druge reprezentacije, ali u Harkivu su ostali "praznih pušaka". Ako u nečemu mogu tražiti utjehu, onda je to znakoviti podatak da su jedini put dosad uvodnu utakmicu na EP-u izgubili 1988. godine. Iste one kada su na koncu postali europski prvaci, prvi i jednini put u povijesti. Počeli su tada turnir u Njemačkoj 1:0 porazom od SSSR-a. Završili su ga 2:0 pobjedom u finalu protiv istog sastava. Dodajmo još da je lijevi branič OranjaJetro Willems s 18 godina i 72 dana postao najmlađi igrač koji je ikad zaigrao na Euru. Nadmašio je time Belgijanca Enza Scifa koji je 1984. protiv Jugoslavije zaigrao s 18 godina i 115 dana starosti.

Poraz od Danske u prvom kolu natjecanja u B-skupini Europskoga nogometnog prvenstva u Ukrajini, po mnogima najzahtjevnijoj, mogao bi Nizozemsku koštati ispadanja već u prvoj fazi turnira.

"Moramo sada pobijediti Njemačku. Moramo preboljeti, nadvladati ovaj poraz. Radije bih, naravno, da se nije dogodio, ali odbijam se predati", rekao je izbornik nizozemskih nogometaša, aktualnih svjetskih doprvaka, Bert van Marwijk. "Stvorili smo pregršt prilika u prvih 20-25 minuta. Naša je priprema napada bila dobra i generalno smo igrali sasvim solidno. No, da biste pobijedili, morate poslati loptu u mrežu. Igrali smo s puno pritiska na njihov posjed lopte, a kada igrate tako, morate ostavljati rupe iza vlastitih leđa. Pobjednički trener, Morten Olsen, nakon velikog je trijumfa svoje momčadi kazao:

"Vrlo sam ponosan i sretan. Bilo je to fantastično postignuće moje momčadi. Imali su, priznajem, Nizozemci svojih prilika koje nisu iskoristili, ali imali smo ih i mi".