Hrvatska je u prvih 13 minuta dvoboja protiv Češke zabila dva gola i potom – nestala s terena.

9.2.2011.
22:00

Pula. Stadion Aldo Drosina. Gledatelja: 9.000. Suci: Daniele Orsato, Tonolini, Di Fiore (svi Italija). Strijelac: 1:0 - Eduardo (10), 2:0 - Kalinić (13), 2:1 - Sivok (20), 2:2 - Rosicky (45), 3:2 - Kalinić (61), 4:2 - Iličević (75).

HRVATSKA (4-2-3-1): Runje - Srna, Ćorluka, Šimunić, Pranjić - Vukojević, Rakitić - Iličević, Eduardo, Kranjčar - Kalinić.

ČEŠKA (4-2-3-1): Čech - Sivok, Hubnik, Pospech, Kadlec - Polak, Hubschman - Rosicky, Plašil, Petržela - Rezek.Kao što se i očekivalo, hrvatske i češke nogometaše dočekale su pune tribine pulskog stadiona i odlična atmosfera koja je u uvodnim minutama ponijela Bilićeve izabranike. Već u 10. minuti Niko Kranjčar je osvojio loptu, prošao dvojicu suparničkih igrača i potom podvalio vrhunsku loptu za Eduarda. Napadač Šahtara je Kranjčarovu majstoriju pretvorio u pogodak zabivši Čechu kroz noge.

arti-201102090460006Samo tri minute kasnije Srna je sjajnim ubačajem pronašao Kalinića pred gostujućim vratima, a napadač Blackburna je nadskočio svog čuvara i glavom zatresao češku mrežu. U tim trenucima se činilo da će se Hrvatska lako obračunati s gostima, no dogodio se veliki pad u igri Vatrenih.

Bilićeva momčad kao da je nestala s terena, Česi su s lakoćom držali loptu u svom posjedu i u 20. minuti su svoju dominaciju okrenuli golom Sivoka, koji je bio najviši u skoku u hrvatskom petercu. U 32. minuti je Vedran Runje 'u stilu Paula Robinsona i maksimirske krtice' umalo počastio Čehe novim golom, koji je ipak pao u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela nakon krasne akcije koju je okrunio gostujući kapetan Tomaš Rosicky.

Slaven Bilić je na startu drugoga dijela hokejaškom izmjenom, ubacivši čak četiri nova igrača (Lovren, Strinić, Dujmović i Petrić), pokušao razdrmati svoju uspavanu momčad, no odmah u prvim minutama nastavka hrvatska obrana je ponovno 'zaplivala'. Češki reprezentativci su u istom napadu imali čak tri pokušaja koja su mogli pretvoriti u vodstvo, ali srećom – nisu.

Kazna ih je stigla u 61. minuti kada je Dujmović sjajnom dubinskom loptom izbacio Kalinića u stopostotnu šansu, a napadač Blackburna je fantastičnim udarcem u rašlje još jedanput matirao nemoćnog Čecha. Vratar Chelseaja je ujedno i nevjerojatnim potezom Hrvatsku počastio pobjedom, a neobična akcija odigrala se u 75. minuti.

Češki golman ohrabrio se i istrčao po jednu loptu daleko od svojih vrata, stigao je prije svih do nje, ali je potom sve zakomplicirao. Bubamara se na kraju odbila do Ive Iličevića koji je iz prve gotovo s centra prebacio slavnog Čecha.

Do kraja je Hrvatska mogla stići i do uvjerljivijeg trijumfa, no ovaj rezultat ne smije zavarati Bilića jer je bilo puno propusta u igri hrvatske reprezentacije, pogotovo u prvom poluvremenu. Najviše glavobolje mu je zadala nesigurna obrana, ni vezni red, osim stvarno raspoloženog Kranjčara, nije briljirao, ali zato ohrabruje igra mladih 'lavova' – Kalinića, Iličevića, te debi Vrsaljka.