Splićani su sat vremena igrali katastrofalno i prijetio im je potop. Zenit je vodio 3:0, a dva gola su gosti zabili iz jedanaesteraca koje je skrivio tragičar Jurica Buljat.

5.11.2010.
1:29

Split. Stadion Poljud. Sudac: Eduardo Iturralde Gonzales. Strijelci: 0:1 - Ionov (32), 0:2 - Huszti (47-11m), 0:3 - Rosina (51), 1:3 - Ljubičić (69), 2:3 - Vukušić (82). HAJDUK (4-2-3-1): Subašić - Maloča, Vejić, Buljat, Strinić - Bulku, Ljubičić - Tomasov (Oremuš, 61), An. Sharbini, Ibričić - Vukušić. ZENIT (4-2-3-1): Malafeev - Anyukov, Križanac (Kanunnikov, 56), Fernando Meira, Luković - Fayzulin, Denisov (Semak, 65) - Ionov, Rosina (Lazović, 73), Huszti - Bukharov.Unatoč ogromnom vjetru u leđa, kojeg su igračima Hajduka dale raspjevane tribine poljudskog stadiona, utakmica je od početka krenula u jednom smjeru. Rusi su i s 'oslabljenim' sastavom, bez nekolicine standardnih prvotimaca, zagospodarili travnjakom i stalno prijetili vratima splitske momčadi.

Neprepoznatljivo lošim domaćinima prvi je zaprijetio Meira, a potom i Rosina, no Danijel Subašić je bio siguran. Na drugoj strani je pokušao uzvratiti Anas Sharbini, ali njegov udarac otišao je preko vrata.

arti-201011040734006Zenit je u prvom poluvremenu doslovce 'sakrio' loptu splitskim igračima, a dominaciju su kapitalizirati u 32. minuti pogotkom Ionova nakon što je Hajdukov vratar prvo bravurozno obranio šut Meire, no drugi udarac nije uspio zaustaviti.

Na poluvrijeme su Vučevićevi igrači ispraćeni gromoglasnim zvižducima, a početkom drugoga dijela dogodio se, činilo se tada, potpuni raspad sistema.

Jurica Buljat je u samo četiri minute (od 47. do 51.) skrivio čak dva jedanaesterca, prvoga je realizirao Huszti, a u drugom navratu, nakon Subašićeve obrane penala, Rosini je odbijanac pospremio u mrežu.

U tim je trenucima Hajduk izgledao poput razbijene vojske, no sve je okrenuo pogodak Marina Ljubičića u 69. minuti kada je prsima krasno uštopao loptu i poslao ju u rusku mrežu. Poljud je eksplodirao u 82. minuti kada je ruski vratar Malafejev krivo procijenio ubačaj Buljata, a na drugoj vratnici sinjski dijamantAnte Vukušić pogodio za 2:3!

Ostalo je desetak minuta za veliko čudo, preokret o kojem bi Split pričao tjednima i mjesecima, ali niti nakon četiri minute sudačke nadoknade rezultat se nije mijenjao. Probali su igrači Hajduka 'na horuk' doći do pogotka, stvorili su veliki pritisak pred ruskim vratima, ali pravu priliku za 3:3 nisu imali.

Zenit je pokazao da je jedna od najjačih momčadi u Europskoj ligi, kandidat čak i za naslov, i tek kada su Rusi ubacili u nižu brzinu splitska momčad je došla do zraka. Bijeli su zabili čak dva gola, unijeli nervozu u gostujuće redove i pokazali kako se treba boriti nakon što su prije toga odigrali katastrofalnih 60 minuta igre.

S obzirom da je drugi susret u skupina G u Ateni između AEK-a i Anderlechta završio 1:1, Hajduk još uvijek sam odlučuje o svojoj europskoj sudbini. Splićani su trenutno posljednji s tri boda, ali na Poljud 1. prosinca stiže grčka momčadi te bi pobjedom akcije Splićana opet naglo porasle.

1. Zenit 4 3 0 0 12:5 12 2. Anderlecht 4 1 1 2 5:5 4 3. AEK 4 1 1 2 6:9 4 4. Hajduk 4 1 0 3 4:8 3