Nogometaši Italije plasirali su se u četvrtfinale Europskog prvenstva nakon 2:0 pobjede protiv Irske.

18.6.2012.
23:31

Poznanj. Stadion: Municipal. Sudac: Cüneyt Çakır (Tur)

Strijelci: 1:0 - Cassano (35), 2:0 - Balotelli (90)

Italija: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti - Thiago Motta, Marchisio, De Rossi, Pirlo - Cassano, Di Natale

Irska: Given - St. Ledger, Ward, O'Shea, Dunne - Whelan, McGeady, Andrews, Duff - Doyle, Keane Mnogo je talijanska javnost prije zadnjeg kola skupine C govorila o rezultatu 2:2 Španjolske i Hrvatske, čime bi Talijani ispali s Eura bez obzira na vlastiti rezultat. No, ispostavilo se, dakako, nakon svega da je Talijanima daleko bitnije, i teže, bilo ostvariti pobjedu protiv Irske. Talijanski izbornik Cesare Prandelli vratio je za ovu utakmicu četiri igrača u obranu, pa je tako prvi put na Euru zaigrao Barzagli. U srednji red se vratio Daniele De Rossi, a u napadu su od prve minute zaigrali Cassano i Di Natale.

http://www.dailymotion.com/embed/video/xrlwx7 Zanimljivo, osim pogotka Cassana u prvom dijelu, dvije najbolje šanse u prvom poluvremenu su ostvarene u početne - 52 sekunde! Keane je u devetoj sekundi, prilikom greške u dodavanju Talijana, izbio sam pred Buffona, ali nije okončao tu nenadanu šansu. U 52. sekundi je, pak, sjajno opalio Daniele De Rossi na drugoj strani, iz voleja, kraj stative. Italija je držala loptu u svom posjedu poput Španjolaca (u prvom dijelu je Italija imala preko 70 posto posjeda), ali su bili i nekonkretni u napadu. Di Natale i Cassano su bili odsječeni, a vezni talijanski red je više "gušio" loptu, nego sijao paniku u suparničkom šesnaestercu.

Pogodak se dogodio u 35. minuti. Pirlo je izveo korner, a Cassano je glavom pogodio stativu, a lopta se odbila malo, ali dovoljno, iza vratarske linije Shayja Givena. Nakon tog pogotka Italija se ponijela kao protiv Hrvatske. Stali su u drugom dijelu Prandellijevi igrači i ponudili suparniku da radi - pritisak. Problem Irske je manjak kvalitete, pa je tako do kraja Trapattonijeva momčad uputila samo dva udarca u okvir vratiju. Zato je ta inicijativa Iraca bila jalova, a ono malo šansi je lakoćom otklonio Buffon. No, Italija se još jednom kockala sama sa sobom, ali to nije skupo platila. Na kraju je pravu majstoriju napravio Mario Balotelli, koji je u igru ušao u nastavku. Opet je korner bio u pitanju, a Balotelli je, okrenut leđima prema vratima i sa O'Sheom na sebi, koji ga je povlačio, volejem zabio sjajan pogodak za 2:0. Dogodilo se to u 90. minuti, a samo minutu prije je irski igrač Andrews zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton. Italija - Irska 2:0 (Cassano 35, Balotelli 90)

Hrvatska - Španjolska 0:1 (Navas 88)

Redoslijed: 1. Španjolska 7, 2. Italija 5, 3. Hrvatska 4, 4. Irska 0.