Ustavne promjene: Na pomolu nagodba koalicije i HDZ-a?

Nakon sjednice Kluba zastupnika HDZ-a u Zastupničkom domu Sabora, održane u srijedu navečer,

9.11.2000.
2:12
VOYO logo

O tomu će biti riječi na sjednici Središnjeg odbora te stranke u četvrtak.

Nakon te sjednice bit će poznato hoće li HDZ predložiti amandman prema kojemu bi se u Ustav uvela odredba o obvezujućem mandatu parlamentarnih zastupnika. Naime, u saborskim kuloarima neslužbeno se doznaje da postoji mogućnost nagodbe "šestorke" s HDZ-om, kako bi se postigao što veći stupanj suglasnosti oko promjena Ustava. Pritom HDZ, navodno, traži uvođenje obvezujućeg mandata zastupnika, čime bi se spriječio prelazak pojedinih saborskih zastupnika u druge stranke te obvezalo zastupnike da glasuju u skladu s odlukama stranačkih klubova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po neslužbenim informacijama, neki klubovi zastupnika vladajuće šestorke spremni su prihvatiti taj zahtjev, dok mu se drugi oštro protive. Na tu su "trgovinu" u kuloarima u današnjoj parlamentarnoj raspravi upozorili neki zastupnici, među kojima i Anto Kovačević (HSP/HKDU) i Ivić Pašalić (HDZ), dok je predsjednik Sabora Zlatko Tomčić kazao kako se radi o uobičajenim parlamentarnim konzultacijama, a ne o trgovini.

Bilo kako bilo, neslužbeno se doznaje da se zastupnici DC-a, HSP-a i HKDU-a oštro protive takvoj nagodbi s HDZ-om. Pritom je, navodno, DC zaprijetio da bi u slučaju takve nagodbe glasovao protiv ustavnih promjena, unatoč već postignutom dogovoru. Naime, neslužbeno se doznaje i da je u međuvremenu DC postigao dogovor sa "šestorkom" da se iz teksta Ustava uklone odredbe o tajnim službama, te da se ta problematika regulira isključivo zakonskim aktima. U saborskim se kuloarima doznaje i to kako su zastupnici HSP-a i HKDU-a Anto Đapić i Anto Kovačević otputovali u Mostar te da neće biti prisutni sjednici parlamenta u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Mato Arlović opovrgnuo je špekulacije o "trgovini" s HDZ-om, no kaže kako je prirodno da se želi postići što veća suglasnost oko ustavnih promjena. Kazao je, također, kako je čuo da HDZ sprema amandman o obvezujućem mandatu, a Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav razmotrit će na sutrašnjoj sjednici sve amandmane, pa i taj, ako stigne. No, istaknuo je kako se ne radi ni o kakvoj trgovini te pitao kakvi su to partneri koji jedan dan potpišu dogovor, a drugi ga dan prekrše. Na pitanje novinara kako komentira odlazak Đapića i Kovačevića u Mostar, Arlović je odgovorio da se oni do četvrtka poslijepodne stignu vratiti u Sabor.

Raspravu o ustavnim promjenama Zastupnički dom nastavlja u četvrtak, a glasovanje o njima očekuje se poslijepodne. Na pitanje novinara hoće li za promjene glasovati dvotrećinska većina zastupnika, Arlović je kazao da u to uopće ne sumnja. Opetovao je kako će za promjene glasovati i više od potrebnog 101 zastupnika.

U Hrvatskom državnom saboru uvelike se kalkulira hoće li za promjene Ustava glasovati dvotrećinska većina, ili 101 zastupnik. Procjenjuje se kako bi za promjene moglo glasovati i 107 zastupnika.

Za promjene Ustava zasigurno će glasovati zastupnici vladajuće šestorke, te regionalnih stranaka, što čini ukupno 94, odnosno 93 zastupnika jer je Vladimir Gotovac (LS) odsutan. S pet glasova zastupnika nacionalnih manjina i Zlatkom Canjugom (od jučer u HND-u, a koji je najavio da će glasovati za promjene), broj "podignutih ruku" dosegnuo bi 99. Za promjene Ustava mogla bi glasovati i tri zastupnika DC-a, te pet zastupnika HSP-a i HKDU-a, uz uvjet da se prihvate njihovi zahtjevi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Klub DC-a zatražio da se iz Ustava "izbace" tajne službe. Po mišljenju toga kluba, trebale bi se jasnije odrediti i ovlasti predsjednika države i Vlade u vođenju vanjske politike. U ime zastupnika HSP/HKDU-a Boris Kandare kazao je, pak, kako će odluku o ustavnim promjenama donijeti ovisno o tome koliko će na kraju biti zadovoljni predloženim tekstom. HSP-ovci su zadovoljni što bi u Ustav bio uvršten njihov prijedlog o obvezujućem referendumu kojim se građani mogu izjasniti o bilo kojem pitanju ako se prikupi 10 posto potpisa građana. No, ne mogu prihvatiti da se u Ustav uvodi termin "regionalna" samouprava, kao ni preimenovanje Hrvatskog državnog sabora u Hrvatski sabor.

Svi navedeni klubovi zastupnika zadovoljni su kako je razrađen model po kojemu predsjednik Republike može na zahtjev Vlade i uz supotpis premijera, a nakon konzultacija s predstavnicima parlamentarnih klubova, raspustiti Zastupnički dom u slučaju da se državni proračun ne prihvati u roku od 120 dana od upućivanja u saborsku proceduru. Tom su odredbom, međutim, nezadovoljni zastupnici HDZ-a. Oni se, kazao je Vladimir Šeks, zalažu za razradu instituta tzv. "konstruktivnog nepovjerenja", odnosno da se, u slučaju stvaranja novih odnosa u Saboru, omogući da nova parlamentarna većina može predložiti novog mandatara Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šeks smatra i to kako nisu jasno razrađene ovlasti predsjednika Republike i Vlade u vanjskoj politici, što bi moglo izazvati permanentne nesporazume između predsjednika i Vlade u vođenju te politike. HDZ se protivi i uvođenju termina "regionalne" samouprave u Ustav, a neprihvatljivo mu je i preimenovanje Sabora. Ako se zahtjevi HDZ-a ne prihvate, njegovi će zastupnici, zaključio je Šeks, glasovati protiv promjena Ustava. To je najavio i nezavisni zastupnik Ivo Lončar jer mu je, kaže, neprihvatljivo preimenovanje parlamenta.

Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo