Usamljena zvijezda kreće se prema Zemlji

Astronomi su Hubbleovim teleskopom otkrili neutronsku zvijezdu koja putuje prema Zemlji brzinom 100 puta većom od nadzvučnog aviona

11.11.2000.
23:36
VOYO logo


Neutronske zvijezde su mali, iznimno gusti i brzorotirajući nebeski objekti koji se sastoje od neutrona, a nastaju kada vrlo velike zvijezde eksplodiraju na kraju svoga životnog ciklusa. Objekt, označen kao RX J185635-3754 ima promjer od svega 30 km, ali je 10.000 milijardi puta gušći od željeza. Astronomi smatraju da su naši preci od prije milijun godina vidjeli nastanak zvijezde na noćnom nebu.

Sada je udaljena svega 200-njak svjetlosnih godina (svjetlosna godina - udaljenost koju svjetlost prođe za godinu dana; otprilike 10.000 milijardi km) i proći će na dovoljno sigurnom razmaku od 170 svjetlosnih godina od Zemlje za nekih 300.000 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usamljena zvijezda RX J185635-3754 najbliža je neutronska zvijezda kojoj je udaljenost precizno izmjerena Hubbleovim teleskopom, a znanstvenici trenutno proučavaju njezina fizikalna svojstva - veličinu, starost i spektar elektromagnetskog zračenja - koji će pomoći u provjeravanju postojećih teorija o neutronskim zvijezdama.

"Znanstvena važnost zvijezde leži u činjenici da je osamljena", rekao je Frederick Walter, astronom njujorškoga džavnog sveučilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 5.400 godina, zvijezda je prošla kutnu nebesku udaljenost jednaku promjeru Mjeseca. Premda se to čini jako malo, u biti je riječ o jednoj od najbržih zvijezda na nebu.
Prateći putanju, zvijezda vrlo vjerojatno stiže iz grupe mladih zvijezda u sazvježđu Škorpion. Prije nekih milijun godina, vrlo velika i masivna zvijezda dvojnog sustava eksplodirala je kao supernova. Astronomi smatraju da je neutronska zvijezda ostatak upravo te zvijezde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo