ZEMLJE EU POČINJU SLATI IMIGRANTE NATRAG U GRČKU: / I Hrvatska već idući mjesec može vraćati izbjeglice

Image
Foto: Pixsell, Patrik Macek
Image
Foto: Pixsell, Patrik Macek

Njemačka, Francuska, Nizozemska i druge države članice Europske unije počet će uskoro vraćati tražitelje azila u Grčku kao državu članicu u kojoj su prvu stupili i zatražili azil.

26.8.2017.
21:46
Pixsell, Patrik Macek
VOYO logo

Objavio je to londonski Guardian pozivajući se na izvore u Ateni i Berlinu. Vraćanje tražitelja azila iz drugih članica EU u Grčku bilo je suspendirano 2011. nakon presude Europskog suda za ljudska prava.

Uvjeti u azilantskim centrima su bolji?

Taj sud ocijenio je kako se izbjeglice ne mogu vraćati zbog neljudskih uvjeta u grčkim centrima za azilante. Ti su uvjeti vrlo loši dijelom i zbog toga što grčke vlasti tvrde da ne mogu biti bolji dok se čitava zemlja bori s dužničkom krizom, a grčka je vlada prisiljena na mjere štednje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, još od jeseni 2015. godine, kada se dogodio vrhunac migrantske krize na tzv. zapadnobalkanskoj ruti, Europska unija pokušavala je s grčkim vlastima pronaći rješenje i omogućiti da se tražitelji azila koji su prošli kroz Grčku, zaista mogu i vraćati u Grčku.

Povratak u prvu državu članicu Europske unije u koju tražitelj azila uđe jedno je od pravila u tzv. dublinskim propisima o azilu. Sada se čini da će Grčka početi primati vraćene tražitelje azila iz Njemačke i drugih navedenih zemalja već u rujnu ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povratak već idući mjesec

'Počela je izrada potrebnih papira i očekujemo da će vraćanje započeti u rujnu. Počet će sa simboličnim brojem, kao prijateljska gesta', izjavio je za Guardian grčki ministar za migracije Yannis Mouzalas.

Simbolika je važnija od velikih brojki jer ukidanje suspenzije povrataka iz Njemačke u Grčku može simbolički slati poruku migrantima koji su namjeravali krenuti prema Europi da im se ne isplati kretanje migrantskom rutom jer će biti vraćeni u prvu državu Europske unije u koju su ušli, a iz nje u Tursku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nitko ne očekuje da bi bilo kakav veći broj (a kroz Grčku je u razdoblju od 2014. do 2016. prošlo oko milijun ljudi) bio vraćen grčkim vlastima. 'Grčka je već prihvatila toliko puno izbjeglica, pod tako velikim pritiskom da bi primanje novih u povratku bilo apsurdno, bilo bi smiješno da nije tako tragično', dodao je Mouzalas. No potvrdio je da su uvjeti u grčkim centrima za azilante poboljšani te da sada ispunjavaju europske kriterije, što znači da se slanje azilanata natrag u te grčke centre neće više moći smatrati neljudskim postupanjem, na koje je 2011. godine upozorio Europski sud za ljudska prava.

Nevladine ogranizacije zgrožene

Ipak, na vijest o tome da će vraćanje u Grčku ponovo krenuti neke su nevladine organizacije za ljudska prava reagirale zgražanjem i kritikama. 'Nevjerojatno je da država poput Njemačke, koja ima toliko izbjegličkih kampova koji sada stoje prazni zbog smanjenog broja dolazaka, traži da se ljudi šalju natrag u Grčku', izjavila je za Guardian Salinia Stroux iz organizacije Refugee Support Aegean.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večernji list javlja kako bi ponovno uspostavljanje mehanizma povratka tražitelja azila u Grčku značilo da i Hrvatska može natrag u tu zemlju slati one ljude koji su, prije prolaska kroz Hrvatsku, prvo stupili na tlo EU u Grčkoj, a koje su Slovenija, Austrija ili Njemačka dosad slale natrag u Hrvatsku jer ih nisu smjele slati natrag grčkim vlastima.

Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
Tajne vinove loze
default_cta
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
Yu-Gi-Oh sevens
default_cta
Obiteljske tajne
San snova
Cijena strasti
VOYO logo