Zemlja u kojoj radi mnogo Hrvata mijenja pravila za strance

4.12.2014.
15:33
VOYO logo

"Ovo je vazan doprinos transparentnosti i pravednosti politike prema izbjeglicama i vazan je kako bi se osigurala podrska primanju onih kojima je pomoc potrebna. Zakon sadrzi pozivajucu, ali i odbijajucu poruku", porucio je na stranicama ministarstva njemacki ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere (Krscansko-demokratska unija CDU).

Zakon s jedne strane predvida olaksano rjesavanje boravisnog statusa za one izbjeglice koje vec dulje vrijeme borave u Njemackoj s nerijesenim statusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Signal ove mjere je: Vi ste dio ovog drustva i pripadate nama", rekao je njemacki ministar unutarnjih poslova De Maiziere aludirajuci na dio zakonskih promjena koji se odnosi na olaksani ostanak onim strancima koji vec dulje vrijeme borave u Njemackoj bez trajno reguliranog boravisnog statusa.

Stranci s 'trpnim statusom'

To se u prvom redu odnosi na strance koji posjeduju tzv. "trpni status", koji u nacelu znaci protjerivanje iz zemlje kada za to budu stvoreni uvjeti, ali koji vec godinama, zbog nemogucnosti protjerivanja prije svega zbog situacije u zemlji porijekla, zive u Njemackoj. Broj osoba s "trpnim statusom" se krece oko 100.000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonska promjena omogucava stjecanje boravisnog statusa za ove strance pod uvjetom da najmanje osam godina bez prestanka zive u Njemackoj i da su dobro integrirani. Za osobe s maloljetnom djecom dovoljan je boravak od sest godina.

Daljnji uvjet za ostanak je da "najvecim djelom" sami zaraduju za zivot, da se mogu "u dovoljnoj mjeri usmeno izrazavati na njemackom jeziku" te da priznaju "demokratski drustveni poredak" u Njemackoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonske promjene istodobno predvidaju i lakse protjerivanje stranaca koji su prekrsili zakon i koji simpatiziraju ili suraduju s organizacijama koje se protive njemackom ustavnom poretku.

"Stranci koji ce biti osudeni na zatvorsku kaznu dulju od dvije godine ce nakon odsluzenja kazne biti protjerani iz Njemacke bez mogucnosti povratka u trajanju od deset godina. Isto tako ce biti lakse nego dosad pritvarati strance za koje je odredena mjera protjerivanja iz zemlje", priopcila je njemacka vlada s tim u vezi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tako ce biti lakse protjerati osobe koje predstavljaju opasnost po sigurnost ili demokratski poredak u Njemackoj.

Zakon jos treba potvrditi parlament Bundestag, sto nije upitno jer tamo vecinom raspolaze vladajuca demokrscansko-socijaldemokratska vlada Angele Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekordan broj izbjeglica Zbog rekordnog broja izbjeglica koje u posljednje vrijeme dolaze u Njemacku, vlada je nedavno donijela i mjere kojima se zemlje poput Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije, iz kojih je u nekim razdobljima dolazilo najvise izbjeglica, proglasavaju sigurnim zemljama. To omogucava skracenje postupka rjesavanja zahtjeva za priznavanje politickog azila ali i brze protjerivanje osoba iz ovih zemalja koje u Njemackoj podnesu zahtjev za tim azilom. Ova mjera je donesena zbog toga sto je vlada smatrala da se zakon o azilu zloupotrebljava iskljucivo zbog koristenja socijalnih povlastica poput djecjeg doplatka ili drugih slicnih primanja.

Oporba je zestoko kritizirala novi zakon savezne vlade o stranicima. Stranka Zeleni smatra kako vlada namjerno "suprotstavlja" dvije skupine stranaca, one ciji ostanak podupire s onima koje zeli protjerati. Oporbena stranka Ljevica zakljucila jer pak kako bi novi zakon, kojega smatra previse neprijateljskim prema strancima, prije odgovarao politickom programu "neke stranke s desnog ruba politickog spektra". "Koalicija provodi politiku zastrasivanja i odbijanja", rekla je politicarka Ljevice Ulla Jelpke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo