Napadima na naftna polja džihadista SAD je ispravio veliku pogrešku u ratu protiv ISIS-a (ali to nije dovoljno)

Podcijenili su zaradu ISIS-a od nafte, a džihadisti imaju i druge izvore financiranja

A convoy from the Marines 3rd Light Armoured Reconnaisance Battallion passes a burning oil well at the al-Ratka oilfield in southern Iraq 22 March 2003. Iraqi troops set fire to the oilfield as they fled from coalition forces advancing on Baghdad.     AFP PHOTO/Odd ANDERSEN / AFP / ODD ANDERSEN
FOTO: AFP/AFP PHOTO

U tjednima prije terorističkih napada u Parizu, američki ratni zrakoplovi nastavili su s napadima iznad Iraka i Sirije. Mete su im bila naftna polja i prerađivačka infrastruktura u vlasništvu Islamske države, jedne od najbogatijih paravojnih formacija u svjetskoj povijesti, piše Bloomberg.

Napadi nisu pokrenuti zato što američki dužnosnici mogu vidjeti u budućnost. Napadi su počeli zato što su Amerikanci shvatili i potiho ispravili jednu kolosalnu pogrešku. Obavještajne službe SAD-a precijenile su štetu koju nanose zračni udari na infrastrukturu Islamske države, a istovremeno su podcijenili zaradu ISIS-a od prodaje nafte i naftnih derivata.

Dobit Islamske države promašili su za 400 milijuna dolara.

Pola milijarde dolara godišnje

Prema podacima američkog ministarstva financija objavljenim nakon terorističkih napada u Parizu, ISIS zarađuje pola milijarde dolara godišnje od prodaje nafte i naftnih derivata. Štoviše, tek nekoliko sati prije napada u Parizu pukovnik Steve Warren priznao je da neki zračni napadi poremete proizvodnju nafte na teritoriju ISIS-a na samo dan ili dva.

Benjamin Bahney, analitičar iz Rand Corp smatra da je SAD prvo krivo shvatio količinu nafte u pitanju, zatim je potpuno krivo procijenio štetu koju nanose zračni udari.

On kaže da je do radikalnog zaokreta došlo nakon ubojstva Abu Sayyafa, kojeg nazivaju naftnim emirom Islamske države. Prilikom napada na njegovu kuću, američki marinci pronašli su mnoge spise o proizvodnji i prodaji nafte. Djelatnici američkog ministarstva financija odbili su komentirati specifična pitanja o utjecaju zaplijenjenih podataka.

Prerada nafte u kućnoj radinosti

Međutim, dok SAD napokon radi na uništavanju naftne industrije Islamske države, Bahney i drugi analitičari upozoravaju da ISIS ima i druge izvore financiranja. Od prodaje roblja do otkupnina za taoce i pljačke okupiranih područja.

Naftni derivati, većinom prerađeni u Siriji, transportirani su u Irak gdje pokreću gotovo sve; od električnih generatora do tenkova Islamske države. SAD je vjerovao da Islamska država većinu dobiti ima od prodaje naftnih derivata, a ne od prodaje sirove nafte. Međutim, ta pretpostavka naizgled je pogrešna. Militanti prodaju sve više sirove nafte posrednicima i krijumčarima, a preradu nafte prepuštaju običnim Sirijcima koji u kućnoj radinosti proizvode gorivo.

https://www.youtube.com/watch?v=TgeD_nBIS9k

Dužnosnici iz Pentagona kažu da su više od godinu dana izbjegavali uništavanje cisterni goriva kako bi ograničili civilne žrtve. To se promijenilo 16. studenog. Tog dana su američki zrakoplovi uništili 116 cisterni za prijevoz goriva.

Kako bi ograničili civilne žrtve, Amerikanci su bacali letke s upozorenjima, a netom prije napada napravili su barem jedan prelet upozorenja.

https://www.youtube.com/watch?v=hXvrfmzH05M

Osim sirove nafte, Islamska država zaplijenila je do milijardu dolara iz iračkih banaka prošle godine. Osim toga, naplaćuju poreze na svom teritoriju što im donosi konstante prihode. Primjerice, Islamska država omogućuje policajcima, vojnicima i učiteljima na okupiranom teritoriju da se pokaju za grijeh služenja pogrešnom režimu. Oprost dolazi u obliku potvrde koja košta do 2500 dolara, a svake godine se produžuje uz trošak od 200 dolara.

Pomalo zanemareni izvor prihoda ISIS-u su bogate iračke farme. Pretpostavlja se da su zaplijenili silose žita vrijedne 200 milijuna dolara samo u Iraku. Ujedinjeni narodi vjeruju da prihodi od žitarica s okupiranog području mogu dostignuti 200 milijuna dolara godišnje, čak i po cijenama znatno ispod tržišnih.