Vladimir Putin je bio agent KGB-a u Njemačkoj, ali njegove dužnosti nisu bile nimalo tajne i spektakularne

Njegov posao bio je totalno rutinski, bezvezan, a uloga prilično nevažna

Russian President Vladimir Putin crosses himself during a religious service for former Russia's prime minister Yevgeny Primakov at the Novodevichy Convent in Moscow on June 29, 2015.  Russia bade farewell to former prime minister, foreign minister and master spy Yevgeny Primakov, with a state funeral for one of the last Soviet-era political titans who died last week aged 85. AFP PHOTO / POOL / IVAN SEKRETAREV
FOTO: AFP

Ruski predsjednik Vladimir Putin kao agent ruske tajne službe KGB radio je u Dresdenu, ali njegov posao bio je totalno rutinski, bezvezan, a uloga prilično nevažna, piše Business insider.

Stručnjaci s instituta u Brookingu Fiona Hill i Clifford Gaddy u svojoj su knjizi: “Gospodin Putin, operativac iz Kremlja” opisali period života ruskog predsjednika dok je bio u Dresdenu.

Inače se o tom periodu Putinova života i ne zna puno obzirom da sam nikad nije o tome pričao, a ne postoje nikakvi podaci u KGB-u koji sadrže takve informacije.

putin
Vladimir Putin u Dresdenu je boravio od 1985. do 1990. wikipedia

Krao tehnološke izume i zapošljavao preko veze

Jedna od verzija je da je Putinov zadatak bila krađa tehnoloških izuma , što i nije ništa čudno obzirom da je poznato da je KGB krao tehnološke tajne gdje god i kad god je to mogao. Ako su neki od izuma ikada biti ukradeni u Dresdenu, budite uvjereni da su iza toga stajali Putin i njegovi kolege, piše u knjizi.

S druge strane, navodi se kako je Putin zapravo bio na tajnom zadatku zapošljavanja najviših dužnosnika u istočnoj njemačkoj Komunističke partije i tajne policije Stasi. Cilj je bio osigurati njihovu podršku reformistima i perestrojkama, koji su u Moskvi činili opoziciju Honeckeru i njegovom tvrdolinijskom vodstvu.

Putin je imao i zadatak kontaktiranja, zapošljavanja ljudi iz Istočne NJemačke koji su imali rodbinu u Zapadnoj, što je bilo u opisu poslova svih agenata KGB-a.

dresden
U Dresdenu je krajme 80-ih bilo prilično burno wikipedia

Iako je bio izvan događanja u SSSR-u, u Dresdenu se našao u najboljem mogućem trenutku, na kraju osamdesetih, kada je Dresden bio središte oporbe Honeckerovom režimu. Iz prve ruke je mogao vidjeti što se događa u Istočnoj Njemačkoj.

Obzirom da se u hijerarhiji KGB-a nije nalazio na visokoj poziciji mogao je pratiti i pokušati razumjeti pobune unutar njemačke opozicije, njihove motive, prednosti i slabosti, što mu je vrlo vjerojatno kasnije u životu koristilo.

brookings
Stručnjaci iz Brookingsa napisali su knjigu o “Operativcu iz Kremlja” Brookings