Završili su pregovori s Grčkom, a ovo je 13 mjera koje će Cipras morati provesti

Formirat će se fond s grčkom imovinom vrijednom 50 milijardi eura

Greek Prime Minister Alexis Tsipras speaks to the press at the end of an Eurozone Summit over the Greek debt crisis in Brussels on July 13, 2015. Juncker said there was no longer any risk of Greece crashing out of the euro after Athens agreed a bailout deal with eurozone partners.  AFP PHOTO / THIERRY CHARLIER
FOTO: AFP

Nakon što je napokon postignut sporazum između Grčke i europskih pregovarača jasno je da će Grčka morati učiniti značajne reforme. Summit je trajao rekordnih 17 sati, prije nego što su se dvije strane usuglasile oko svojih zahtjeva. Grčka je tražila trogodišnji program pomoći vrijedan 53.5 milijardi eura, a na kraju je dogovoren program pomoći vrijedan između 82 i 86 milijardi eura. Ateni je ovaj sporazum bio nužan kako bi dogovorila novi program Europskog stabilizacijskog mehanizma ESM, te kako bi Europska središnja banka nastavila svoj program likvidnosti ELA što će omogućiti grčkim bankama da ponovno profunkcioniraju. Grčki premijer Aleksis Cipras sada ima zadatak ovaj sporazum izglasati u parlamentu, a mi vam donosimo ključne točke sporazuma zaključenog jutros u Bruxellesu.

1. Formiranje posebnog fonda s grčkom imovinom

U sporazmu stoji kako će “vrijedna grčka imovina biti transferirana u nezavisni fond koji će je monetizirati kroz privatizaciju i druge mjere”. Fondom će upravljati grčke vlasti uz nadzor europskih institiucija. Ovo je bila jedna od posljednjih točki prijepora u sporazumu. EU je zahtijevala da ovaj fond ima središte u Luksemburgu, a na kraju je potpisano da će sjedište fonda biti u Ateni.

Ukupna vrijednost imovine u fondu bit će 50 milijardi eura, od kojih će 25 milijardi biti iskorišteno za rekapitalizaciju banaka. Polovica od preostalih 25 milijardi bit će iskorištena za smanjenje duga u odnosu na BDP, a ostatak (12.5 milijardi) za investicije.

2. MMF je dio sporazuma

Još jedna točka zbog koje je još rano jutros postojala mogućnost da ne dođe do sporazuma. Grčka nije željela da MMF bude uključen u ovaj dogovor, dok su europske institucije na tome inzistirale. Na kraju, u sporazumu stoji kako će Grčka zatražiti podršku MMF-a (nadzor i financiranje) od ožujka 2016.

3. Reforma tržišta rada

Usvojit će se ambicioznije tržišne reforme s jasnim rokovima za provedbu s preporukama OECD-a. Tom će se reformom regulirati rad nedjeljojm, vrijeme kada trgovine rade, vlasništvu ljekarni, mljekara i pekara.

Poduzet će se, u skladu s relevantnom praksom EU rigorozna revizija i modernizacija kolektivnog pregovaranja i kolektivnih otkaza, u skladu s vremenskim rokovima i pristupom dogovorenim s institucijama.

4. Usvajanje zakona o parničnom postupku

Do 22. srpnja Grčka će usvojiti Zakon o parničnom postupku što je glavni dio reforme pravosuđa. Time će se ubrzati sudski procesi i smanjiti troškovi.

5. Modernizacija državne uprave

Modernizirati će se i značajno ojačati grčka uprava pod pokroviteljstvom Europske komisije, stoji u sporazumu. Prijedlog depolitizacije grčke uprave institucijama će biti dostavljen od 20. srpnja, nakon pregovora s europskim institucijama. Grčka se vlada obvezala smanjiti daljnje troškove grčke uprave.

6. Normalizirati odnose s europskim institucijama

Institucijama će se osigurati potrebni uvjeti za rad u Ateni na poboljšanju i nadzoru programa. Vlada se mora konzultirati i složiti s europskim institucijama o nacrtima “svih zakona o relevantnim područjim prije nego što se upute u javnu raspravu ili Sabor”

7. Ukinut će se neke Sirizine odluke

U sporazumu stoji, kako će grčka vlada preispitati zakone koji su doneseni 20. veljače vezane uz prošli sporazum između Grčke i Trojke, u cilju izmjena i dopuna zakonodavstva.

8. Nema klasičnog otpisa duga

U sporumu stoji kako klasičnog otpisa duga neće biti, no kako postoje ozbiljne sumnje o održivosti grčkog duga, te mogućnost implementacija drugih mjera kojim bi se pomoglo učiniti grčki dug održivim.

9. Privatizacija mreže električne energije

Nastavit će se s privatizacijom mreže električne energije, osim ako se ne pronađu zamjenske mjere koje će imati jednak utjecaj, u dogovoru s institucijama.

10. Jačanje financijskog sektora

Usvojit će se potrebni koraci za jačanje financijskog sektora, uključujući i odlučnu akciju za suzbijanje loših kredita, te jačanje upravljanja u Grčkom fondu za financijsku stabilnost (HFSF) i bankama što će se osigurati eliminacijom mogućnosti za politička imenovanja u budućnosti.

11. Reforma PDV-a

Grčka do 15. srpnja mora pojednostavfiti sustav poreza na dodanu vrijednost i povećati poreznu osnovicu kako bi povećala prihode

12. Mirovinska reforma

Do 15. srpnja provest će se mjere za poboljšanje dugoročne održivosti mirovinskog sustava. Bit će to početak sveobuhvatnog programa reforme mirovinskog sustava.

13. Očuvanje pune pravne neovisnosti ELSTAT-a

ELSTAT je akronim grčke nacionalne statističke službe, a od 2010. funkcionira kao posebna pravna institucija pod kontrolom parlamenta, a neovisna od grčke vlade.