'Imam tri dana odmora godišnje i slobodne nedjelje'

Plaće koje kasne mjesecima, prekovremeni (neplaćeni) rad, nepostojeći godišnji odmor, minimalci.

20.11.2013.
14:29
VOYO logo

Marija svakodnevno šeta između skupih komada namještaja. Ormari i kreveti koštaju i po nekoliko stotina tisuća dinara. Ona ih prodaje. Međutim, u poznatom lancu salona namještaja u kojem Marija radi (pravo ime ima redakcija Deutsche Welle), ona prima plaću od svega 20.000 dinara mjesečno (1.346 kuna). I to sa zakašnjenjem.

Država poslodavcima sve tolerira

"Imam tri dana odmora godišnje, a tijekom tjedna samo mi je nedjelja slobodna! Radimo i prekovremeno, ali nam to nije plaćeno", priča ogorčena radnica iz središnje Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je nezaposlenost skoro 30 posto, koliki je i udio sive ekonomije, radnici su prisiljeni šutjeti i trpjeti, kako i oni ne bi ostali bez posla. S jedne strane, država poslodavcima tolerira kada ne isplaćuju plaće i ne uplaćuju poreze i doprinose. S druge strane, radniku se ne prašta ako kasni na posao ili ne izvršava svoje obaveze. Gazde to kažnjavaju otkazom!

Čemu služi Zakon o radu?

Država, da bi dobila ono što joj pripada, može blokirati račun poslodavcu ukoliko izbjegava plaćanje poreza, ali nema efikasan mehanizam kako zaštititi radnika ako mu kasni plaća. Osnovno pitanje je čemu ili bolje rečeno kome služi Zakon o radu kada se ni njegove najbanalnije odredbe – da netko radi i za to bude adekvatno plaćen – krše svakodnevno i masovno?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Savezu samostalnih sindikata Srbije priznaju da u takvim situacijama ne mogu mnogo pomoći radnicima. Država gleda poslodavcima kroz prste zbog velikog broja nezaposlenih, kaže potpredsjednik tog saveza sindikata Zoran Mihajlović.

"S druge strane, ima i zaposlenih koji su također tolerantni prema poslodavcu, jer znaju da će teško naći drugi posao. Ako bi kojim slučajem tužili poslodavca, onda se može pokrenuti stečajni postupak, a to znači da i oni gube radno mjesto", kaže Mihajlović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tuži, pa sjedi i plači

U slučaju neisplaćenih zarada, radnik može prijaviti poslodavca inspekciji rada ili ga tužiti, ali ti sporovi obično traju godinama.

"Svakako postoji i bolji način da zaposleni ostvari svoje pravo", kaže predsjednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković i navodi primjer Rusije gdje se firma automatski zatvara ukoliko radnici ne prime plaću tri mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli članak pročitajte http://www.dw.de/%C5%A1uti-dobro-je-da-ima%C5%A1-posao/a-17241344

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo