Nekad je nužno odabrati stranu

Napokon objašnjeno zašto je u Sloveniju ušlo 100 tisuća izbjeglica, a u Austriju prešlo njih samo 75.000

Slovenska policija tvrdi da su podaci izvedeni iz službenih evidencija

A Slovenian mounted police officer escorts migrants and asylum seekers as they queue to board buses bound for a registration camp in Brezice after crossing the Croatian-Slovenian border near Rigonce on October 27, 2015. More than 700,000 refugees and migrants have reached Europe's Mediterranean shores so far this year, amid the continent's worst migration crisis since World War II, the UN refugee agency said. AFP PHOTO / STRINGER
FOTO: AFP

Broj migranata i izbjeglica koji su u zadnja dva tjedna ušli u Sloveniju danas je prešao sto tisuća, pa ih je do četvrtka u 6 sati bilo evidentirano ukupno 102.752, objavilo je slovensko ministarstvo unutarnjih poslova.

Do sada je evidentiran i izlazak njih preko 75.000 u Austriju koja ih, unatoč teškoćama u svojim sabirnim centrima uz granicu, i dalje prima. Slovenska policija ne daje posebno objašnjenje vezano uz razliku između broja izbjeglica koji je ušao i onog koji je izašao iz Slovenije, ali tvrdi da su podaci izvedeni iz službenih evidencija ulazaka i izlazaka.

Kada se registriraju mogu gdje hoće

No, jednom kad su službeno registrirani, izbjeglice se mogu u načelu slobodno kretati. Zato se može pretpostaviti da je jedan dio njih prešao u susjedne zemlje mimo protokola, preko zelene granice ili sredstvima javnog i privatnog prijevoza.

Prema jutrošnjem stanju, u slovenskim prihvatnim centrima trenutačno je 7862 izbjeglica i migranata, najviše u tranzitnom centru u Šentilju, gdje ih je skoro 4300.

Slovenci raspravljaju o mjerama

Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u srijedu da će vlada danas na zatvorenoj sjednici odlučivati o eventualnim oštrijim mjerama kontrole na granici s Hrvatskom ako se ne ostvare očekivanja Bruxellesa sa zadnjeg mini-summita o migrantima o smanjivanju izbjegličkog vala, a oporba je Cerara optužila da svojim najavama djeluje prekasno i da se već ranije trebao usmjeriti na postavljanje “ograde” koja bi “spriječila kaos i branila slobodu” u zemljama schengenskog prostora.

Ljubljansko “Delo” danas u analitičkom izvješću iz Njemačke navodi da se kancelerka Merkel svojim zemljacima i dalje trudi objašnjavati kako je Njemačka velika država koja može integrirati sve izbjeglice iz Sirije i ratom zahvaćenih područja Bliskog istoka pa će ih nastaviti primati, ali da se sve više suočava s otporima pa i u vlastitoj stranci.