SASTAVIO CRNU LISTU: / Gradonačelnik Venecije izbacio knjige o homoseksualnosti iz knjižnica

Image
Foto: AFP

Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro službeno je zabranio knjige s homoseksualnom tematikom, ukupno 49 naslova, u gradskim knjižnicama i školama.

10.7.2015.
13:05
AFP
VOYO logo

Time je ispunio svoje predizborno obećanje, ali se smjesta suočio i s valom oštrih kritika. Neke udruge koje se protive njegovoj odluci već su organizirale javna čitanja zabranjenih knjiga.

I neke knjižnice ohrabruju čitatelje na čitanje zabranjenih knjiga stavljaući na njih oznake "Ovo je zabranjena knjiga. Pobuni se, pročitaj ju!", javlja agencija AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neka roditelji uče djecu o tome"

Braneći se od kritika, Brugnaro je poručio da neće ustuknuti te dodao da su "roditelji ti koji trebaju educirati djecu o tim stvarima, a ne škole".

Njegov potez uslijedio je nedugo nakon što je u Rimu nekoliko stotina tisuća ljudi prosvjedovalo protiv istospolnih brakova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U školi koju pohađaju moja djeca govore im o obiteljima koje čine dva oca ili dvije majke, a da nas nitko nije pitao o tome. To je krivo i opasno", rekao je tada novinaru AFP-a jedan od prosvjednika.

Italija uskoro legalizira istospolne brakove

Dok u Italiji jedni vjeruju kako vlada prekoračuje svoje ovlasti dozvoljavajući da se u javnim školama podučava djecu o homoseksualnosti, dotle drugi smatraju kako ista ta vlada homoseksualcima ograničava prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Laura Boldirini, predsjednica Parlamenta, u svibnju je na Twitteru napisala kako "biti Europljanin znači priznavati prava sviju". Mnogi diljem Italije slažu se s njom tražeći od vlade legalizaciju istospolnih brakova.

Premijer Mateo Renzi podržao je inicijativu pa talijanski Parlament trenutačno raspravlja o zakonu koji bi trebao biti donešen već koncem srpnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europa duboko podijeljena

Podjele i neslaganja oko ove teme prisutni su diljem Europe. Istospolne brakove ozakonile su Nizozemska, Belgija, Španjolska, Švedska, Norveška, Island, Danska, Francuska, Velika Britanija, Estonija, Slovenija, Finska, Luksemburg i Irska. Dočim se u Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj razmatra zakonsko priznavanje prava na brak, a u Finskoj će biti ozakonjeni 2017. godine.

Istodobno, većina zemalja istočne Europe protivi se priznavanju istospolnih brakova. Jedino u Češkoj ankete pokazuju da se 65 posto građana slaže s tim da "homoseksualci i lezbijke trebaju imati pravo živjeti na način kako sami žele".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav stav najmanju podršku građana ima u Litvi, Ukrajini i Rusiji.

Istraživanja Agencije Europske unije za temeljen aprava iz 2013. pokazala su da najviše homofobije iskazuju građani Albanije, dok je četvrtina ispitanika iz gay-populacije u Hrvatskoj, Bugarskoj i Rumunjskoj izjavila kako su bili žrtve napada ili prijetnji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo