Strah je tu. Ovog jutra, u mom tramvaju u Parizu putnici razmjenjuju mučne poglede

Dugogodišnji francuski novinar Dominique Thierry za Net.hr komentira jučerašnji krvavi masakr koji je medijski svijet zavio u crno.

8.1.2015.
12:18
VOYO logo

U srijedu 14. siječnja Charlie Hebdo će biti objavljen. Kao što je uvijek bilo, sve od 1992. godine, kad su ga pokrenuli karikaturisti Cabu, Charb, Wolinski, Tignous, Honoré i mnogi drugi koji nisu poginuli u terorističkom napadu.

Danas su svi francuski mediji osnovali koaliciju kako bi svojim karikaturistima, osobljem i novcem pomogli da se Charlie Hebdo ponovo pojavi. Mnogi su preimenovali naslovnicu u "Charlie", što su oponašale stotine novina širom svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Charlie Hebdo je osnovan kasnih '50-tih u vrijeme autoritarne Pete republike Charlesa de Gaullea i personificirao je slobodu govora do krajnjih granica. Anarhistički, antireligoizni, provokativni i često duhoviti, njegovi novinari i karikaturisti nikad nisu prešli granicu ni objavili govor mržnje, poziv na nasilje ili kršenje javnog reda i mira.

2006., satirički list je objavio karikaturu proroka Muhameda koju je prvi objavio danski Jyllands Posten. Time je navukao bijes fundamentalističkih islamista i Charlijeva redakcija je spaljena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska mora ostati svjetionik slobode

"Nemam auto, ženu ni djecu. Bolje da umrem na nogama nego na koljenima", rekao je tada Stéphane Charbonnier, aka Charb, direktor lista. To je slogan koji je oko 100.000 spontanih prosvjednika izložilo jučer u tihom bdijenju u 80 velikih francuskih gradova. "Htjeli su baciti Francusku na koljena, a jedino što su dobili je da je ustala na noge". Taj se borbeni duh može osjetiti kako među elitom tako i među običnim građanima. To je izazov na kojem inzistira većina urednika, dok brišu suze žalosti i tuge: Amerika je nakon 11.9. izgubila dušu, Francuska mora ostati svjetionik slobode.

Strah je tu. Ovog četvrtka ujutro, u mom tramvaju u Parizu putnici razmjenjuju mučne poglede dok je nekoliko stotina metara dalje dvoje policajaca ranjeno oružjem rata (policajka je u međuvremenu podlegla ranama, op.ur.). Odlučnost je isto tako tu, treba nastaviti s normalnim životom. Pozvano je na snažnu akciju protiv terorizma, ali ne pod cijenu osnovne slobode za koju Francuska tvrdi kako ju je prvi puta kodificirala u vrijeme Francuske revolucije. To je sloboda neslaganja s vašim susjedom, ali uz borbu za njegovo pravo da kaže što želi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo