OVO HRVATSKA MOŽE SAMO SANJATI: / Slovenija ukida dopunsko zdravstveno osiguranje

Image
Foto: Ilustracija, Ivica Galovic/PIXSELL
29.10.2018.
10:43
Ilustracija, Ivica Galovic/PIXSELL
VOYO logo

Za razliku od Hrvatske, Slovenija je uvela nadstandard samo kada je riječ o smještaju ili o izboru liječnika

I dok hrvatsko zdravstvo grca u listama čekanja i dugovima koji se pokušavaju namiriti tako da se čim veći broj građana dobije da uplati policu dopunskog osiguranja, Slovenija planira posve ukinuti tu policu, piše Novi list.

Image
DRAMATIČAN APEL STRUČNJAKA: /

'Zdravstvo proizvodi kaos, prijeti eksplozija duga, a stiže potez koji znači potres'

Image
DRAMATIČAN APEL STRUČNJAKA: /

'Zdravstvo proizvodi kaos, prijeti eksplozija duga, a stiže potez koji znači potres'

Bilo dobro rješenje

Kako je naveo slovenski ministar zdravstva Samo Fakin, razlog tome je što su u situaciji gdje rastu prihodi od zdravstvenog doprinosa te ukidanje dopunskog zdravstvenog će osigurati pravednije i solidarnije rješenje. Isto tako, razmatraju kako da dođu do dodatnih prihoda s drugih stavki kako bi liste čekanja bile još i kraće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dopunsko zdravstveno osiguranje u jednom trenutku bilo je dobro rješenje jer 1992. godine, kad smo ga uveli, nije bilo dovoljno novca iz privrede, odnosno iz zdravstvenog doprinosa. Kad imaš dosta novca iz doprinosa, mnogo je pravednije da se iz jedne vreće dijeli na solidaran način. Novac se tako može bolje rasporediti, jer ako financiraš zdravstvo iz džepa, uvijek nastradaju oni koji imaju mala primanja", ističe ministar Fakin, piše Novi list.

Značajnija ulaganja

Iako to još uvijek nije realizirano, Fakin navodi kako je u zdravstvu uvijek problem ravnoteže između želja o tome kolike bi trebale biti plaće, koliko bi investicija morali realizirati i koliko sve to košta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o izdvajanju za zdravstvo, u Sloveniji se ulaže oko tri milijarde eura godišnje što je slično izdvajanju Hrvatske za zdravstvo, međutim Slovenija taj iznos dijeli na manji broj stanovnika. Stoga ispadne da Slovenija izdvaja oko 1.700 eura po stanovniku, a Hrvatska samo 750 eura.

Liste nisu problem

Dok Hrvati na pretrage čekaju godinama, Slovencima to nije problem. Naime, na red za najtraženije pretrage, poput CT-a ili MR-a dolazi se brzo. A tome pomaže i činjenica što njihova dijagnostika radi popodne, te za vikend, a svaka pretraga se bolnici uredno plati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Liste čekanja kod nas nisu veliki problem. Važno je podići produktivnost da bi se sve te pretrage odradile. Mislim da tu ima još prostora", izjavio je Fakin zbog čega su odobrili pojačanu dijagnostiku, te bolnicama se plaća sve odrađeno.

"Tako je i kod porođaja, kardiokirurgije, nemamo čekanja na bypass. Ove godine odlučili smo plaćati dodatnih 20 posto programa svima koji rade ambulantnu specijalistiku, sve s ciljem da skratimo liste čekanja. U to ulažemo sav dodatni novac koji raste zbog rasta BDP-a, a ustanove pritišćemo da rade više i platit ćemo im više", objašnjava ministar Fakin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Uvijek je opasno'

Za razliku od Hrvatske u kojoj je tema nadstandarda uvijek aktualna, Slovnija je uvela nadstandard samo u pogledu smještaja ili izbora liječnika, ali ne i kvalitete liječenja

"Možete doplatiti da budete sami u sobi, da prije dođete do specijalista ili da birate kojem ćete specijalistu na pregled, ali to nude samo privatni osiguravatelji i interes za takve usluge nije velik. Nadstandard staviti u osnovnu košaricu uvijek je opasno; pacijent treba dobiti sve ono što treba", izjavio je slovenski ministar zdravstva, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo