Zbog bombi Kraljevske mornarice čak 19 pilot kitova nasukalo se na obalu Škotske prije četiri godine

Detonacije bombi od 1000 kg dogodile su se otprilike 24 sata prije toga

FOTO: wikimedia

Dugo iščekivano izvješće britanskog Ministarstva za zaštitu okoliša napokon je otkrilo krivca za smrt 19 kitova na sjevernoj obali Škotske iz 2011., piše Business Insider.

Uzrok masovnog nasukavanja su četiri podvodne bombe koje su eksplodirale prije toga, a koje su kitovima vjerojatno oštetile sluh te time i navigacijske sposobnosti, što je dovelo do njihova nasukavanja i smrti. Bombe je ispalila kraljevska mornarica tijekom jedne od svojih vojnih vježbi.

Izvješće kritizira Kraljevsku mornaricu

Kobnog 22. srpnja 2011. sedamdeset pilot kitova je plivalo istočno od Cape Wratha, gdje je došlo do nasukavanja. Unatoč pokušajima da ih se vrati u more, čak 39 ih je ostalo nasukano. Velikim naporima stručnih timova i mještana, 20 kitova je uspješno reanimirano i vraćeno u more, ali za njih 19 nije bilo spasa. To je jedno od najvećih nasukavanja u posljednjih nekoliko godina pa je vlada odlučila provesti istragu.

U izvješću piše da su pronađene čak tri bombe od 1000 kg koje su eksplodirale oko 24 sata prije nasukavanja kitova, a četvrta bomba od 250 kg eksplodirala je nedugo nakon nasukavanjao.

Bombe su zapravo ostaci vojnih vježbi u kojima zrakoplovi ciljaju Garvie Island. Neke bombe pritom ne pogode otok, neke ne eksplodiraju i potonu na dno, gdje mogu biti veliki problem za sigurnost morske populacije.

“Veličina, učestalost i blizina više detonacija neposredno prije nasukavanja, te jedna detonacija neposredno nakon početka nasukavanja su najvjerojatnije izvor značajnog poremećaja koji je utjecao na morske sisavce”, piše u izvješću, u kojem se otvoreno kritizira Kraljevska mornarica zbog nedovoljnih vizualnih provjera. Izvješćem se svakako preporuča bolji nadzor prilikom izvođenja ovakvih vježbi na moru.

RFA Cardigan Leading Royal Navy Ships in the Middle East
Brod britanske Kraljevske mornarice Crown Copyright

Četiri godine za objavu izvješća

Sarah Dolman, voditeljica programa za zaštitu kitova i dupina, ističe da zasigurno nije tek puka slučajnost to što su detonacije nastupile neposredno prije nasukavanja kitova. “Zašto su bile potrebne četiri godine da se objavi izvješće i što će poduzeti Ministarstvo obrane kako bi se umanjio utjecaj detonacija oko Garvie Islanda te osigurala adekvatna zaštita za kitove i dupine?”.

Iz Ministarstva obrane kažu d su prihvatili naza izvješća. “Utvrđen je niz mogućih čimbenika koji su mogli utjecati na događanja, od kojih je jedan i aktiviranje podvodnih eksploziva”, rekao je glasnogovornik tog ministarstva. “Preporuke iz izvješća će biti razmotrene te će se neke od njih i provoditi”, zaključuju u Ministarstvu obrane.