'Nacrtajte kartu bivše Jugoslavije'

Koliko mladi u državama nastalim na području bivše Jugoslavije uopće poznaju svoje susjede, odnosno nekadašnje sugrađane?

8.6.2011.
19:08
VOYO logo

Regionalna inicijativa za mobilnost mladih (RIM) je zajednički projekt Mreže mladih Hrvatske, Omladinske informativne agencije iz Bosne i Hercegovine te Građanske inicijative iz Srbije. Podršku za međusobne susrete i upoznavanje dobivaju iz najviših političkih krugova u svojim zemljama, a za sada jedino mogu konstatirati kako mladi, u pravilu i rođeni nakon raspada bivše zajedničke države, veoma loše poznaju regiju u kojoj žive. "Nedavno smo imali veoma raznoliko okupljenu skupinu od oko dvadesetak srednjoškolaca iz cijele Srbije. Jedan od zadataka im je bio nacrtati kartu bivše Jugoslavije. Mogu reći da su rezultati ličili na sve drugo samo ne na kartu bivše Jugoslavije. S druge strane, mogu reći da to nije njihova krivnja, nego krivnja obrazovnog sustava u kojem se nalaze", kazala je za Deutsche WelleMaja Stojanović iz Građanske inicijative.

"Pitali smo ih što oni znaju o regiji, kojim informacijama raspolažu o tom području, i na žalost, ustanovili smo da su pokupili sve predrasude i stereotipe koje postoje u medijima i među odraslima. Povrh toga, ne raspolažu relevantnim činjenicama i informacijama kojima bi možda omogućile stvoriti vlastite stavove o regiji", dodala je Stojanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Regionalna inicijativa za mobilnost mladih se utoliko baš zalaže da mladi krenu na put i upoznaju okolinu, ne samo turistički, nego kasnije možda i na sveučilište. Ali mladi ne putuju iz veoma jednostavnih razloga: prije svega zbog nedostatka novca, kaže Emina Bužinkić, glavna tajnica Mreže mladih Hrvatske.

Tu je i problem ratnog nasljeđa. "I u Srbiji i u Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj su mladi zapravo skloni prihvatiti radikalne, ekstremne ideologije i skloni su izražavanju nasilja. Na neki način mi želimo ovim projektom doprinijeti procesu pomirenja kako bi se uklonila mržnja koja se osjeća i neugodan osjećaj prema vršnjacima u drugim zemljama regije", objašnjava Bužinkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o razmišljanju o školovanju u nekoj drugoj državi, Emina Bužinkić je kratka: "Dakle, to gotovo da i ne postoji. Mi iz Zagreba - ili čak Knina, uglavnom ne studiramo u Beogradu, a mladi iz Beograda ili Novog Sada se baš ne guraju na studij u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini. Nešto malo je veća akademska mobilnost iz Republike Srpske u Srbiju, ali mi bi željeli povećati mobilnost u svim pravcima", prenosi Deutsche Welle.

Vezani članci:

arti-201104260560006 arti-201003300015006 arti-201009220413006 arti-201001310191006 arti-201010290173006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
default_cta
Azbuka našeg života
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
default_cta
Volio bih da sam ovdje
VOYO logo