Kako je financijska analitičarka postala seksualna robinja u New Yorku

"Jesi li ti Shandra? Jesam". Nakon tih par riječi, mlada Indonežanka s velikim snovima o boljem životu našla se u svijetu podzemlja i seksualnog ropstva i nasilja.

1.2.2014.
12:30
VOYO logo

Shandra Woworuntu iz Indonezije je u 25. godini života ostala bez posla u jednoj banci, gdje je radila kao financijska analitičarka. Tražeći posao, naišla je na novinski oglas za privremeni posao u jednom hotelu u Chicagu. Bilo je to 2001. godine. Prošla je test, te je naoružana vizom američke ambasade napustila svoju malu kćer, obećavši joj da će se brzo vratiti.

"Bila sam uzbuđena, mislila sam da je to taj američki san. Zaradit ću nešto novca i vratiti se za šest mjeseci", priča Shandra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, čim je stupila na američko tlo, u njujorškoj zračnoj luci John F. Kennedy je pod prijetnjom pištoljem morala otići s organiziranom bandom koja je operirala u samom srcu ekonomske velesile. Prvu je noć završila u bordelu, nakon čega je predana u ruke jednom svodniku iz Malezije, pa iz Tajvana, pa potom jednom muškarcu koji je govorio samo kantoneški, potom jednom Amerikancu.

U bordelima susretala djevojčice stare između 10 i 12 godina

"Stavili su mi pištolj na glavu, samo sam mislila kako da se spasim. Možda sam bila oteta, nisam znala. Trebala sam preživjeti", prisjeća se Shandra u razgovoru za AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bila je prisiljena raditi u kasinima i hotelima gdje bi klijenti birali djevojke koje su bile poredane pred njima. Mnoge od djevojaka koje je susretala su imale između 10 i 12 godina. Ona je bila najstarija u grupi. Toliko su selili s jednog mjesta na drugo, u kombijima sa zamračenim prozorima, da je izgubila pojam o vremenu. Rekli su joj da mora 'odraditi' 30.000 dolara duga.

U SAD je stigla na proljeće, a uspjela je pobjeći kad je već jako zahladilo. Uspjela je preživjeti skok s drugog kata, skočivši kroz otvoreni prozor u WC-u. Nakon tjedana traženja pomoći - jer joj policija, FBI pa čak ni crkva - nisu povjerovali, pala je u ruke još jednom svodniku. Napokon je pomoć našla u organizaciji imena Safe Horizon. Tek tada je uspjela, uz pomoć policije, jednog od svojih svodnika strpati iza rešetaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnje krijumčare između 14.000 i 17.000 ljudi

Danas Shandra, iako emocionalno obilježena svojim iskustvom, pomaže u borbi protiv trgovine ljudima. "Ako ja ne podignem glas u ime onih koji žive u sjeni, ne postanem njihov glas... vlada, društvo neće znati da se to događa", kaže Shandra.

Alijansa za prekid ropstva i trgovine ljudima procjenjuje da između 14.000 i 17.000 ljudi bude prokrijumčareno u SAD svake godine, kako bi radili kao seksualno roblje ili radili u tvornicama, na farmama ili u barovima kao robovi, bez plaće. Zato zazivaju stroži nadzor, a trenutačno je zakonodavcima predloženo da se stranim radnicima uvede obveza da Ministarstvu rada predaju ime poslodavca i potpisane ugovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo