Praktično i jasno - kako se zaposliti u Norveškoj za plaću od 4.500 eura

Za plaću od 4.500 eura potrebno je samo imati odgovarajuću diplomu, radno iskustvo, solidno znati engleski i - norveški jezik.

5.2.2014.
9:33
VOYO logo

Najtraženiji su inženjeri, konobari, kuhari, medicinsko osoblje, odgajatelji za rad sa decom u predškolskim ustanovama i vozači. Njihova mjesečna primanja mogu biti i do 4.500 eura bruto, što nakon odbijanja svih poreznih i socijalnih davanja ispadne više nego pristojnih 3.500 eura mjesečno, koliko, recimo, može dobiti medicinska sestra. Od tog novca, doduše, potrebno je, iznajmiti i stan. Poznato je da je u Norveškoj i hrana bar 60 posto skuplja nego u Srbiji.

Najsigurnije do posla

Najsigurniji način da se dođe do nekog od ovih poslova je prijava preko neke od registriranih agencija koje se bave regrutiranjem, ali i pripremom kandidata za posao u Norveškoj. Ljudima koji na ovakav način traže posao garantira se se redovna isplata, uz sva porezna i socijalna davanja u skladu sa norveškim zakonima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lehel Drobnik, suvlasnik novosadske agencije 'SENO resorsis', srpsko-norveške firme, za Blic kaže da svatko tko se prijavi njihovoj agenciji i prođe sve potrebne provjere ima šansu da u jednom trenutku dobije posao u Norveškoj. Oni će se, naime, nalaziti u bazi podataka i biće kontaktirani kada se ukaže potreba za radnikom njihovog profila.

Uglavnom sezonski, ali ima i stalnih poslova

"Reč je zasad uglavnom o sezonskim poslovima, prije svega u sektoru ugostiteljstva u trajanju od tri do šest mjeseci. Pripremamo, međutim, i grupu medicinskih radnika koji bi u Norveškoj bili stalno zaposleni, a isti je slučaj i s odgojiteljima u vrtićima - priča Drobnik. Otežavajuća okolnost je ta što ljudi koji nisu državljani Norveške mogu dobiti radnu dozvolu najviše na šest mjeseci, ali su i država i poslodavci spremni ponuditi i opciju probnog rada. U tom slučaju gotovo je 95 posto sigurno da će onaj tko potpiše ugovor o probnom radu na godinu dana poslije toga biti primljen i za stalno - kaže Drobnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1.korak

Prijava - nužno je agenciji poslati biografiju na srpskom i engleskom jeziku u elektronskom obliku, fotokopiju ili skeniranu diplomu i reference o prethodnom radnom iskustvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. korak

Selekcija i priprema - intervju u agenciji gde se utvrđuju afiniteti kandidata i njegov profil i provjerava znanje engleskog jezika. Provjera referenci i psihološko testiranje (košta 3.500 dinara odnosno 232 kune).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. korak

Provjera norveškog jezika - radi je profesor norveškog jezika. Za radnike u ugostiteljstvu potreban je osnovni nivo, dok je za medicinske radnike potreban viši nivo znanja jezika - B1. Za one koji ne znaju norveški, postoji mogućnost pohađanja tečaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. korak

Kada u agenciju stigne ugovor o radu s određenim poslodavcem, kandidat se izjašnjava da li ga prihvaća ili ne. Tek kada ga prihvati, mora dostaviti ovjereni prijevod na engleski jezik, prijevod neophodne dokumentacije (licence, državni ispit...), fotokopiju putovnice i izjavu da nije kazneno osuđivan, odnosno da se protiv njega ne vodi kazneni ili prekršajni postupak. Agencija može pomoći i u pronalaženju smještaja u Norveškoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo