JEDNO OD NAJOPASNIJIH MJESTA ZA ŽIVOT: / U samo tri tjedna tamo se tragično ugasilo 500 ljudskih života

Image
Foto: AFP

Indonezijski otok Lombok u posljednja tri tjedna pogodio je niz snažnih potresa odnijevši za sobom 500 ljudskih života i ostavivši bez krova nad glavom stotine tisuća ljudi.

21.8.2018.
22:13
AFP
VOYO logo

Indonezija se geografski nalazi u Pacifičkom vatrenom prstenu, regiji poznatoj po čestim seizmičkim aktivnostima i vulkanskim erupcijama, no rijetkost je da je baš jedan otok pogodi tako puno snažnih potresa u kratkom razdoblju, smatraju lokalni geolozi.

Uzrok niza nedavnih potresa na Lomboku je sudaranje dviju tektonskih ploča, australske i euroazijske. Obje leže neposredno ispod arhipelaga, kažu geolozi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kompresija ili rastezanje u ploči može uzrokovati pukotine u kori, a ta područja, na kojima se nakupljaju i oslobađaju tektonske napetosti u kori, zovu se rasjedi.

U slučaju nedavnih potresa na Lomboku kompresija je potaknula seizmičku aktivnost duž geološkog rasjeda oko otoka Floresa, koji se nalazi sjeverno od Lomboka i pod oštrim kutom prolazi od istočnog kraja otoka Jave do Timora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neobični potresi koji i dalje prijete

"Jasno je da se neki dijelovi rasjeda pomiču u svakom trenutku", kaže Chris Elders stručnjak za tektoniku i strukturnu geologiju na zapadnoaustralskom sveučilištu Curtin, te dodaje kako nije neobično da nakon vrlo snažnog potresa uslijedi više slabijih, a rjeđe i onih jednake magnitude.

Adang Surahman, stručnjak za potrese na Tehnološkom institutu u Bandungu niz snažnih potresa na Lomboku smatra "prilično neobičnima" te vjeruje da proces "trešnje tla još nije u potpunosti završen".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lombok su pogodila dva smrtonosna potresa 29. srpnja i 5. kolovoza, a nakon njih i još nekoliko manjih. Poginulo je 500 ljudi.

Mjesto s 90 posto svih potresa na svijetu

Pacifički vatreni prsten, koji se proteže dužinom od 40.000 km i obuhvaća oko 450 aktivnih i ugaslih vulkana, geološki je najaktivnije područje na Zemlji. Tu se događa 90 posto svih potresa na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne treba zaboraviti ni jak potres magnitude 8,2 koji je u nedjelju pogodio područje Tihog oceana blizu Fidžija i Tonge, no dogodio se vrlo duboko pa nije pokrenuo tsunami niti je uzrokovao štete. Potres je bio na dubini od 559,6 kilometara što je prigušilo podrhtavanje na površini i nije bilo opasnosti od tsunamija.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo