Blic piše da Zapad želi Srebrenicu skroz odvojiti od Republike Srpske

Slična inicijativa je postojala i 2007., ali je došlo do kompromisa s RS-om

A Bosnian Muslim woman, survivor of the Srebrenica 1995 massacre cries by the coffin of a relative, layed out among others at the memorial cemetery in the village of Potocari near the eastern-Bosnian town of Srebrenica, on July 11, 2014. Several thousand people gathered on July 11 in Srebrenica for the 19th anniversary of the massacre of some 8,000 Muslim males by ethnic Serbs forces, Europe's worst atrocity since World War II. A total of 175 newly-identified massacre victims will be laid to rest after a commemoration ceremony held in Potocari, just outside the ill-fated Bosnian town. AFP PHOTO / ELVIS BARUKCIC
FOTO: AFP

Usporedno s najavljenom rezolucijom o Srebrenici u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, kao i sa sve većim prijetnjama zapadnih zemalja da se smanji autonomnost Republike Srpske (RS), zapadne zemlje planiraju pokretanje inicijative kojom bi Srebrenica dobila poseban status unutar Bosne i Hercegovine, tvrdi Blic, pozivajući se na anonimne izvore iz vlade Srbije.

Blicev sugovornik iz vlade Srbije tvrdi: “Srebrenica bi bila izuzeta iz nadležnosti Republike Srpske i stavljena pod upravljanje Sarajeva uz obrazloženje da je i tijekom rata tu bila zaštićena zona UN-a.”

Slična inicijativa i 2007.

Isti sugovornik podsjeća da je slična inicijativa bila pokrenuta i 2007. godine da bi vladajući u RS pristali da Srebrenica postane područje od posebnog socio-ekonomskog značaja. Srebrenica je posebna i po tome što na lokalnim izborima mogu glasati svi građani koji su tamo živjeli prema popisu stanovnika iz 1991. godine, bez obzira na trenutno prebivalište.

Ministar vanjskih poslova BiH, Igor Crnadak, rekao je da je ideja o izdvajanju Srebrenice iz RS-a vrlo opasna: “Nikakvu službenu inicijativu o Srebrenici nismo dobili. Ali ukoliko se međunarodna zajednica na to odluči, mora biti oprezna jer nije prihvatljivo nikakvo prekrajanje ustavnog uređenja BiH.”

Republika Srpska se protivi ideji

I vlast i opozicija u RS se protive ovoj ideji zato što smatraju da bi to bilo rušenje Daytonskog sporazuma. Da bi Sporazum bio promijenjen, potrebno je da se o tome usuglase tri konstitutivna naroda BiH, kao i Srbija i Hrvatska koji su jamci tog sporazuma. Blic smatra da bi upravo Srbija bila pod iznimnim pritiskom iz međunarodne zajednice kako bi pristala na slabljenje RS u okviru BiH.