Pentagon ima novi plan za istočnu Europu (kakav nije viđen još od Hladnog rata) i Rusi neće biti sretni

Rusi poručuju kako ovaj plan krši temelji akt NATO-a i Rusije

Paratroopers of the 173rd Airborne Brigade of the US Army in Europe take part in the military exercise "Black Arrow 2014" in the military base in Rukla, Lithuania, on May 17, 2014. From May 12 to 23 the military exercise "Black Arrow 2014", this year’s largest tactical field training event of the Mechanised Infantry Brigade (MIB) Iron Wolf of the Lithuanian Armed Forces takes place training around 1500 Lithuanian and US troops. AFP PHOTO / PETRAS MALUKAS / AFP / PETRAS MALUKAS
FOTO: AFP

Pentagon je izradio planove za pozicioniranje američkih vojnika, tenkova i drugih oklopnih vozila na neodređeno vrijeme uz istočne granice NATO-a, kako bi ograničio rusku agresiju, piše WSJ. To bi moglo biti prvi takav razmještaj od kraja Hladnog rata.

Takav je plan Pentagon objavio prošle godine, kada su rekli da žele povećati američku vojnu prisutnost u istočnoj Europi. Neke zemlje članice NATO-a izrazile su zabrinutost predanosti SAD-a da ih štiti – pogotovo u svjetlu intervencije ruskog predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini.

250 tenkova, 1700 vozila…

Zamjenik američkog ministra obrane Robert Work rekao je kako bi novi plan mogao ublažiti takve brige zato što će pozicionirati najbolje i najmodernije američko oružje u tom dijelu Europe.

Nova oprema uključuje 250 tenkova, Bradley borbena vozila i Paladin topove, kao i više od 1700 dodatnih vozila i kamiona. U kombinaciji s opremom koja se već nalazi u Europi, ovo će činiti značjano naoružanje, “u slučaju da se nešto dogodi”, rekao je Work za WSJ.

BIjela kuća odobrila je plan

Bijela kuća odobrila je široku konturu plana kada je odobrila 3.4 milijarde dolara za “European Reassurance Initiative” prošlog mjeseca, ostavljajući detalje plana, koji bi trebao početi u veljači 2017., na razradu Pentagonu. Pa ipak, Kongres tek mora odobriti zahtjev.

SAD je inicijalno rotirala oko 4.200 vojnika iz i u Europu od 2016. uz ukupno oko 62.000 američkih vojinka u Europi. Sada Pentagon ima za cilj rotirati oklopnu brigadu svake godine, a podijeliti 4.200 vojnika između na šest država – Litvu, Estoniju, Latviju, Poljsku, Bugarsku i Rumunjsku.

Kao i nova oprema, rotirajuće trupe bit će koncentrirane na istoku, a kretat će se po potrebi između ostalih članica NATO-a za vježbe i druge obuke.

Temeljni akt NATO – Rusija

General Ben Hodges, zapovjednik američke vojske za Europu, kaže da će ovaj plan stvoriti konstantnu prisutnost duž istočne granice NATO-a. On je rekao kako bi američke snage u svakoj zemlji izvodile vježbe s vojskom te zemlje. “Američka oprema i ljudstvo bit će u svakoj od tih zemalja”, kaže Hodges.

Ruski dužnosnik u utorak je rekao kako Moskva pažljivo prati američki plan kao i odluku da imaju stalne trupe u istočnoj Europi. Službeni stav Rusije i dalje ostaje kako SAD i njegovi saveznici koriste lažne izgovore kako bi gomilali vojsku na ruskoj granici.

Ruski dužnosnici tvrde kako ta odluka krši Temeljni akti NATO-o – Rusija iz 1997. prema kojem savez neće pozicionirati značajne, stalne borbene snage na ruskim granicama. Dok “značajne” nije definirano, dužnosnici NATO saveza kažu da se ovaj broj trupa smatra u skladu sa spomenutim aktom.

Rusi su zabrinuti

U intervjuu za WSJ ruski veleposlanik pri NATO-u Alexander Grushko, prošlog je tjedna osudio ovaj plan. “Rusija se ne širi”, rekao je on. “NATO širi svoj teritorij, kao rezultat proširenja, bliće Rusiji. A sada koristi ovo područje da usmjeri vojnu moć prema Rusiji”.

Prema ovom planu, starija oprema bit će repozicionirana u skladišta u Njemačkoj za renoviranje, a zatim će se ići u baze širom Njemačke, Nizozemske i Belgije. Kao rezultat toga, dužnosnici u Poljskoj i baltičkim zemljama zabrinuti su da će samo mala količina opreme doći do istočnih saveznika.

Stara i nova Europa

“To samo učvršćuje dvoslojni savez, stare Europe i nove Europe”, rekao je jedan diplomat iz istočne Europe. “Snage idu natrage u staru Europu i nema ničeg novog za novu Europu, a mi smo ti koji smo najviše izloženi”.

Američki dužnosnici kažu da će prema tom novom planu, neke države možda imati više ili manje opreme u određenom trenutku, zato što će SAD konstantno rotirati vojne snage u Europi. Pa ipak, vojni dužnosnici ističu, Europa će na kraju imati jednu brigadu više najmodernije američke vojne opreme.