Mnogi se pitaju hoće li se Turska odlučiti na invaziju na istoku Sirije

S Erdoganom na čelu, Turska bi se mogla odlučiti na vojnu intervenciju

A rebel fighter, reportedly belonging to the Faylaq al-Rahman brigade, looks up from his hiding spot in the rebel-controlled area of Arbeen, on the outskirts of the Syrian capital, Damascus on January 29, 2016.
 / AFP / AMER ALMOHIBANY
FOTO: AFP

Mjesec dana prije nego što je Turska srušila ruski vojni avion Su-24 koji je ušao u njezin zračni prostor, ruska vojna obavještajna služba je upozorila predsjednika Vladimira Putina da Turska planira upravo ovakav razvoj događaja.

Prema diplomatima koji su upoznati sa cijelim slučajem, piše Independent, Putin je navodno zanemario ova upozorenja, najvjerojatnije jer je smatrao da Turska neće riskirati i provocirati jači ruski angažman u ratu u Siriji.

Novo zaoštravanje odnosa Rusije i Turske dogodilo se se u subotu, kada je Turska ponovno optužila Rusiju za novo kršenje zračnog prostora. Iz turskog ministarstva vanjskih poslova poslano je priopćenje u kojem stoji da je “Vojni zrakoplov Su-34 Ruske Federacije ušao je u turski zračni prostor u 11.46 sati po lokalnom vremenu u petak.”

Rušenje ruskog vojnog aviona, prvi incident u kojem je zemlja članica NATO pakta srušila rusku letjelicu još od Korejskog rata, od iznimne je važnosti jer pokazuje koliko je daleko Turska voljna ići da održi svoju poziciju u ratu koji se odvija s južne strane njezine 885 kilometara dugačke granice sa Sirijom.

Kako piše Independent, taj čin dodatno dobiva na važnosti zbog toga što se Turska sada suočava s novim razvojem situacije u sjevernom dijelu Sirije, koji predstavlja mnogo ozbiljniju prijetnju turskim interesima od ulaska aviona u zračni prostor.

Sukob u Siriji ušao u kritičnu fazu

Mnogi vojni analitičari upozoravaju da je vojni sukob u Siriji ušao u kritičnu fazu. Kurdi u Siriji su svojom iznimno učinkovitom vojskom YPG zauzeli pola sirijske granice s Turskom, a opskrbnu liniju takozvane Islamske države kroz granični prijelaz Tal Abyad sjeverno od Raqqae snage YPG-a zauzele su još u lipnju prošle godine.

Snage sirijskih Kurda su snažno napredovale u svim smjerovima, i vrlo malo im nedostaje do presijecanja glavnog opskrbnog kanala ISIS-a i ostalih suprotstavljenih vojnih snaga. Kurdi trenutno procjenjuju hoće li krenuti u zauzimanje strateški važnog povezivanja s Kurdskom enklavom u Afrinu, pogotovo s obzirom da je Turska najavila da neće dozvoliti Kurdima prelazak preko Eufrata. Prije tjedan dana, Turska je odbila sudjelovati u mirovnim pregovorima u organizaciji UN-a ako će na njima sudjelovati sirijski Kurdi.

Rušenje Assada

Razvoj događaja u nekoliko sljedećih mjeseci će odlučiti o pobjednicima i poraženima u regiji. Ako Turska ne poduzme jaču vojnu intervenciju na sjeveru Sirije, tada će Assad i njegovi saveznici pobijediti, jer će prevagu u sukobu u njegovu korist donijeti intervencije Rusije, Irana i libanonskog Hezbollaha. Pokušaji sunitske trojke koju čine Saudijska Arabija, Turska i Katar u svrgavanju Assada dosad nisu dale značajne rezultate.

Snage sirijskog predsjednika Bašara al-Assada napreduju na više fronti, potpomognuti zračnim udarima Rusije, a petogodišnja kampanja turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da zbaci Assada na način da pruža podršku naoružanoj opoziciji samo što nije poražena.

Challiand: Erdogan je nepredvidljiv

Turska bi mogla prihvatiti ovaj poraz jer će biti teško poslati vojsku u sjeverni dio Sirije bez snažnog protivljena Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Francuski stručnjak za politiku na Bliskom istoku, Gerard Challiand, prošlog je tjedna ocijenio da se bez Erdogana kao vođe Turska ne bi upuštala u vojnu intervenciju u Siriji, no s obzirom na Erdogana, najvjerojatnije će ipak doći do intervencije. Iako je takva odluka vrlo riskantna, Challiand smatra da je Turska sposobna za intervenciju i da se neće dati zastrašivati od Rusije.

https://twitter.com/SputnikInt/status/693799673631367168

Omar Sheikhmous, veteranski vođa sirijskih Kurda koji sada živi u Europi, upozorio je da bi sirijski Kurdi trebali imati na umu da Rusija i sirijska vlada neće zbog njih riskirati rat s Turskom. Poručio je i vodećoj kurdskoj političkoj stranci PYD da ne pretjeruje s demonstracijom svoje snage, jer su Erdoganove reakcije prilično nepredvidljive.

Ostali kurdski vođe mišljenja su da Turci neće intervenirati jer da su to namjeravali, ne bi prvo srušili ruski vojni avion. Taj je čin doveo do jačanja ruskih zračnih snaga u Siriji i zauzimanja neprijateljskijeg stava prema Turskoj, uz davanje pune podrške napredovanju sirijske vojske u sjevernom dijelu Latakije i oko Aleppa.