Popis stanovništva u Kini uz manjak od 12 milijuna ljudi!

Kineski popisivači stanovništva propustili su registrirati više od dvanaest milijuna ljudi, što je vladu u Pekingu primoralo da trajanje popisivana produlji s prvotnih deset na petnaest dana.

15.11.2000.
16:56
VOYO logo


S petodnevnim produljenjem popis bi trebao završiti u srijedu. Prema pisanju dnevnika na engleskom jeziku China Daily, najviše je propusta zabilježeno u južnoj pokrajini Hunan, gdje je iz popisa ispušteno gotovo deset milijuna ljudi. Odmah za tim slijedi sjeverozapadna pokrajina Shaanxi, gdje nije registrirano oko dva milijuna stanovnika, piše list.

Manjak od dvanaest milijuna ljudi, samo je jedna u nizu teškoća u divovskom naporu Kine da prebroji svoje na svijetu najmnogoljudnije stanovništvo, čiji se broj po zadnjim procjenama kreće oko milijardu i 26o tisuća ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među razlozima koji su doveli do 12-milijunskog propusta, navodi se činjenica da je u mnogim okruzima Hunana i Shaanxija izračunato kako je stopa smrtnosti veća od stope novorođenih, što je, po China Dailyju, statistički nemoguće. Ostale razloge moguće je iščitati iz cirkularnog pisma koje je kineska Vlada prošloga tjedna uputila lokalnim dužnosnicima. U pismu Vlada podsjeća lokalne dužnosnike da trebaju poštivati proceduru popisa i naglašava kako se podaci iz popisa neće koristiti za vrednovanje njihovog radnog učinka ili kažnjavanje ilegalnih migranata.
Neki lokalni dužnosnici oporezovali su seljake zbog brojnosti njihovih obitelji - što je obeshrabilo ruralno stanovništvo na sudjelovanje u popisivanju u punom broju. Pored toga i u gradovima su mnogi roditelji, s većim brojem djece od onog koji je dopušten strogom kineskom politikom planiranja obitelji, bili u strahu da bi popis mogao biti iskorišten za njihovo kažnjavanje. Također je naglašeno da migranti koji nisu prijavili privremeno boravište neće biti kažnjeni nakon završteka popisa.

Popisivanje migranata i inače je jedna od najtežih zadaća cijelog postupka, budući da je slobodno tržište ukinulo nekadašnju vezanost seljaka za domicil, pa je kineske gradove od 1990. napučilo oko sto milijuna seljaka u potrazi za poslom. Neki od gradova ranije su koristili popis stanovništva za protjerivanje takvih radnih migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službeni Peking opetovano je upozorio da je potreban što točniji popis stanovništva kako bi kreatori nacionalne politike mogli na temelju dobivenih podataka redefinirati socijalnu i ekonomsku politiku s ciljem boljeg služenja javnim interesima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo