Pogledajte veličanstveni podvig Hajduka!

Splićani su bili gotovo otpisani nakon bukureštanskih 1:3, a onda je u njima, ali i navijačima koji su napunili Poljud, proradio dišpet i hajdučko srce.

6.8.2010.
0:22

Uzvratna utakmica 3. pretkola Europske lige Split. Stadion Poljud. Sudac: Carlos Xistra (Portugal). Strijelac: 1:0 - Vukušić (12), 2:0 - Brkljača (22), 3:0 - Tomasov (38). HAJDUK: Subašić, Buljat, Strinić, Maloča, Oremuš, Andrić, Brkljača (Trebotić, 70), Tomasov (Režić, 77), Vukušić (Vejić, 89), Ibričić, An. Sharbini. DINAMO B.: Curca, Pulhac, Moti (An. Cristea, 61), Kone, Niculae, Ganea, Ad. Cristea, Torje (Munteanu, 70), Scarlatache, N'Doye, Garat (Homei, 28). Prva utakmica: Dinamo Bukurešt - Hajduk 3:1Gotovo je s europskim prokletstvom, niz je stao nakon Shelbournea, Debrecena, Deportiva, Sampdorije i Žiline. Konačno je Hajduk odigrao veliku europsku utakmicu, i to kada su mu svi davali minimalne šanse za prolaz.

Zato su u podvig ili čudo, kako god ga nazvali, vjerovali navijači koji su stvorili fantastičan ambijent u uzvratnom susretu. Na poljudskim tribinama skupilo se preko 25.000 gledatelja koji su od početka pjesmom i gromoglasnim navijanjem poveli Poklepovićeve igrače u misiju dostizanje bukureštanskog zaostatka.

arti-201008050074006Nakon sramežljivog starta, u 12. minuti krenuo je uragan Bilih, a otvorio ga je Ante Vukušić sjajnim pogotkom. Mladi napadač Hajduka dobio je odličnu loptu u prostor od Marina Tomasova, opalio kao iz topa i iznenadio vratara Curcu pogodivši njegov bliži kut.

Poljud se tada orio od pjesme Torcide, a strasti se još nisu ni primile kada je splitska momčad dohvatila rezultat za prolazak dalje. U 22. minuti Anas Sharbini probio je desni bok i odigrao povratno za Brkljaču, koji je pucao iz prve. Lopta je prošla kroz šumu nogu, opet iznenadila rumunjskog vratara i zakoprcala se u mreži.

I nakon drugog pogotka Hajduk je nastavio s uraganskim napadima, a to mu se isplatilo u 38. minuti zahvaljujući velikoj majstoriji Tomasova. Dugo osporavano pojačanje iz Zadra namjestilo se na udarac s 20-ak metara i neobranjivo pogodilo vrata nemoćnog Curce. Doista vrhunski potez probuđenog Zadranina!

Kraj prvog dijela zaključio je rumunjski kapetan Niculae opasnim udarcem koji je splitski vratar s lakoćom ukrotio. Bila je to, međutim, najava puno boljeg izdanja Dinama koje je stiglo u drugom poluvremenu.

Rumunji su u nastavku zagospodarili travnjakom, udarce su isprobavali Andrei Cristea, Torje i Kone, no ono što nije završilo pored gola, obranio je ovoga puta vrlo sigurni Danijel Subašić.

U samoj završnici utakmice poljudske tribine su naglo zašutjele, strah od 'zalutalog metka' uvukao se među navijače, ali i igrače Hajduka koji su grčevito brani tri gola prednosti.

Splićani su spustili loptu na zemlju, umrtvili igru i samo čekali posljednji zvižduk portugalskog suca Carlosa Xistre. Špaco je s Vejićem u finišu dodatno zabetonirao prilaze i Dinamo je bio nemoćan. Veliko slavlje može početi!