U Zagrebu se otvara Veganšpek, bistro s veganskom i mesnom kuhinjom. Mogao bi vam se dopasti

Nalazi se u Tomašićevoj, otvara ga Karolina Blažeković

Veganšpek
FOTO: Vjekoslav Skledar

U Tomašićevoj 6 otvara se Veganšpek, prvi bistro u Zagrebu, kako ga opisuje njegova vlasnica, koji na istom mjestu nudi vegansku, vegetarijansku i mesnu kuhinju. Nalazi se blizu Trga žrtava fašizma, u istoj ulici gdje je smješten uspješni restoran Noel, a otvorila ga je Karolina Blažeković, 39-godišnjakinja nekima možda poznata iz kulinarskog showa Tri, dva, jedan – kuhaj!.

Kaže da je svojim bistroom htjela stvoriti mjesto na koje može doći “društvo u kojem netko jede samo ribu, netko tko ne jede ništa životinjskog porijekla i netko tko obožava meso i ne može bez njega”. I tako je nastala ideja o Veganšpeku.

Veganšpek se nalazi u Tomašićevoj Vjekoslav Skledar

Blažeković, koja je inače iz malog mjesta Roždanik kraj Novske, a u Zagreb je došla 1998. na studij agronomije na kojem je magistrirala cvjećarstvo i povrće, još je prije dvije godine naletjela na natječaj državnih nekretnina na kojem je bio izlistan i ovaj prostor u Tomašićevoj. Prošle godine je licitirala, pobijedila i polako počela graditi priču oko svog ugodnog bistroa. Ukupna vrijednost investicije je, kaže, više od milijun kuna, za što je digla kredit u HBOR-u.

Namirnice s placa na Kvatriću, dućana Bio&bio i iz Austrije

S uređenjem su počeli u veljači ove godine, u procesu su, naravno, naletjeli i na neke probleme koji dolaze sa zgradom iz 1925. godine, a onda su nedavno priču napokon počeli privoditi kraju. Slikarica Jelena Bando je oslikala zidove, a arhitektica Jana Piacun je dizajnirala namještaj, no tek nakon što se pobrinula za statiku i izolaciju u staroj zgradi.

Zdesna nalijevo: kuhar Emanuel, slikarica Jelena, barmen Filip, kuhari Leis i Ante, arhitektica Jana, vlasnica Karolina i konobar Ante Vjekoslav Skledar

Blažeković kaže da je htjela stvoriti ugodan prostor poput dnevnog boravka, s toplim bojama, namještajem od punog drveta i ugodnom atmosferom. Bistro ima 40-ak kvadrata kuhinje, 60-ak kvadrata ugostiteljskog dijela i može primiti tridesetak ljudi.

Može primititi 30-ak ljudi Vjekoslav Skledar

Svježe namirnice namjerava nabavljati na tržnici Kvatrić, kaže da tamo ima svoje provjerene kumice s kojima se sprijateljila nakon sudjelovanja u showu, dok ekološke žitarice i organske namirnice, poput shitake gljiva, kuzu praha i čička, planira nabavljati u dućanu Bio&bio te u Austriji.

Pažljivo izbalansirani ugljikohidrati, masti i proteini

Tim Veganšpeka je pristojne veličine. Uz Blažeković, tu su još četiri kuhara i četiri konobara. Filozofija im je, objašnjavaju, posluživati jela u kojima su dobro izbalansirani nutrijenti, odnosno, ugljikohidrati, masti i proteini.

“Svatko ima pravo jesti i živjeti kako želi. Ja ću ovdje ponuditi način kako valja kombinirati meso, recimo s daikonom (bijela rotkva) koji iz mesa izvlači kolesterol, odnosno, razgrađuje masnoću. Nikoga neću gnjaviti s detaljima, ali ću gostima uvijek biti na raspolaganju ako budu htjeli pojašnjenje u vezi ponude jela ili pak savjet. Tko zna, možda u budućnosti, ako se pokaže interes, ovdje organiziram i edukacije o prehrani”, priča vlasnica.

Nalazi se blizu Trga žrtava fašizma i popularnog restorana Noel Vjekoslav Skledar

“Svaka namirnica ima svoj neki utjecaj na organizam. Tako je, recimo, smišljen gulaš od hobotnice. Poseban je zbog kombinacije namirnica, odnosno, hobotnice, crne soje i žute repe u gulašu i kao takav blagotvorno djeluje na bubrege”, objašnjava.

Tri jela koja preporučaju za vegane, vegetarijance i mesojede

Dnevna ponuda će se sastojati od juhe, veganskog i mesnog tanjura te variva. Cijena dnevnog menija će biti 45 kuna, a la carte meni će se sastojati od dva veganska, dva riblja i dva mesna jela. Ovisno o dnevnoj ponudi, gosti će moći i sami odabrati namirnice za jelo koje žele.

No, posebno su nam izdvojili tri jela; gomoku je klasično vegansko jelo od smeđe integralne riže i pirjanog povrća na tamnom sezamovom ulju s paniranim seitanom, a cijena će mu biti 62 kune. Preporučuju gulaš od hobotnice za 67 kuna, a iz mesnog dijela vratinu u maramici i siru pecorinu za 78 kuna.

Ponuda deserta će se uglavnom sastojati od bezglutenskih kolača, kolača sa zdravim zaslađivačima poput rižinog i ječmenog slada i bez jaja te uobičajenih slastica poput moussea od čokolade koji će se pak raditi s jajima i maslacem.

Jako su ozbiljni po pitanju alkohola, imaju i signature koktele

No, osim hrani, planiraju vrlo ozbiljno pristupati i alkoholu. “Želimo napraviti mjesto na kojem se može, osim pojesti dobru hranu, popiti dobar gin i viski, popiti kavu i pročitati knjigu ili pak doći navečer s društvom na koktel. Zato i nismo restoran, nego bistro. Želimo biti ugodno mjesto za svakoga u svako doba dana”, priča Filip Sedlar, barmen u Veganšpeku.

U ponudi će imati craft piva te signature koktele, recimo Time for love i Melting rose. Koštaju od 35 do 42 kune i rade ih sa svježe cijeđenim voćem, svježim začinima poput đumbira i super premium alkohola kao što viski Monkey Shoulder, ginovi Hendrix, Botanist, Roby Marton i Gin Mare.

Veganšpek Vjekoslav Skledar
Veganšpek Vjekoslav Skledar

Što se tiče kave, umjesto običnog mlijeka, za dvije do četiri kune, možete odabrati sojino, bademovo ili rižino mlijeko, a imaju i kavu od raži.


* U prvoj verziji članka objavili smo da se Veganšpek otvara danas, u subotu 30. rujna, kako nam je rekla vlasnica Karolina Blažeković. No, u međuvremenu su nam javili iz bistroa da su zbog bolesti nekih članova tima morali odgoditi otvorenje za ponedjeljak. Ovim putem se ispričavamo čitateljima na krivoj informaciji.