VJEROVALI ILI NE: / Izbori su državnom proračunu uštedjeli čak 4,3 milijarde kuna!

Image

Izbori su državnoj blagajni došli više nego dobro: prema neslužbenim podacima iz Ministarstva financija, u zadnja tri mjeseca 2015. ušteđeno je čak 4,3 milijarde kuna.

10.1.2016.
11:03
VOYO logo

Rebalansom proračuna od 25. rujna bilo je predviđeno da će rashodi iznositi 120,7 milijardi kuna, a izvršenje se 31. prosinca zaustavilo na brojci od 116,4 milijarde kuna, piše Slobodna Dalmacija.

Kako je došlo do takvog disbalansa u odnosu na rebalans, odgovorio je posredno i sam Boris Lalovac, ministar financija, koji je prije i nakon izbora izražavao nadu da će izborno onemogućavanje olakog potpisivanja troškova javne nabave i drugih rashoda dovesti do uštede od dvije do tri milijarde kuna, ali je rezultat bio i iznad njegova optimizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PUNO PROBLEMA I TEŽAK POSAO: /

Lalovac otkrio što čeka Oreškovića

Image
PUNO PROBLEMA I TEŽAK POSAO: /

Lalovac otkrio što čeka Oreškovića

Pumpanje troškova

Lalovac je u javnim istupima jasno davao do znanja kako nije zadovoljan kvalitetom planiranja svojih kolega ministara, jer su znali i te kako pumpati određene rashodne stavke kako ih se ne bi optužilo da nisu dovoljno napravili za svoj resor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog takvog smanjenja rashoda i manjak središnje države pao je s predviđenih 12,6 milijardi kuna na 9,5 milijardi kuna. Naime, prihodi iznose 106,9 milijardi kuna i za 1,2 milijarde kuna (1,2 posto) su manji u odnosu na plan iz rebalansa, ali je bitno reći da su svi prihodi od poreza bili u plusu od 3,2 posto, a da su pali doprinosi za mirovinsko osiguranje za 400 milijuna kuna, kao i prihodi od imovine za više od 200 milijuna kuna.

Kada su u pitanju rashodi, najveće uštede - u odnosu na plan iz rebalansa proračuna - ostvarene su na stavci "pomoći dane u inozemstvo i unutar opće države" - skoro milijardu kuna, što uključuje oko 500 milijuna kuna na ime rashoda za sudjelovanje u zajedničkim investicijama s inozemnim financijskim institucijama i 300 milijuna kuna našeg dijela investicija u EU projektima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, tu se, ustvari, radi o uštedama, za koje bi bilo bolje da se nisu dogodile, jer se nije uspjelo u predviđenom investiranju uz "većinsku podršku" jeftinog ili "besplatnog" novca, što bi donijelo nova radna mjesta i na produktivan način podiglo gospodarski rast.

Image
Foto: Vlada.gov.hr
Image
Foto: Vlada.gov.hr

Kretanje BDP-a

LALOVAC: “Ne ostavljam kosture u ormaru a odlazim u gospodarstvo”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izdašan PDV

Nadalje, na stavci "ostali rashodi" ušteđeno je 720 milijuna kuna, rashodima za nabavu nefinancijske imovine, što uključuje i dio javne nabave 700 milijuna kuna, plaćama 500 milijuna kuna, materijalim rashodima 500 milijuna kuna, subvencijama 500 milijuna kuna, izdacima za dionice i udjele u glavnici 500 milijuna kuna, te kamatama 200 milijuna kuna.

Očito je kako su ministri masovno odustajali od sitnih invetarskih nabava, manjih i srednjih javnih nabava, "tekuće potrošnje", ali su "stradale" i neke subvencije i ulaganja u određene državne tvrtke, što je vidljivo iz stavke "izdaci za dionice i udjele".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gledajući prihodnu stranu, iz rasta svih poreza u odnosu na rebalans proračuna od 3,2 posto vidljivo je da je jači gospodarski rast iznenadio i ministra financija, s time da je porez na dodanu vrijednost veći za 3,1 posto u odnosu na rebalans, ali čak za 6,3 posto u odnosu na 2014., odnosno za 2,1 milijardu kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihod od poreza na dohodak, dio koji ide državi, veći je za čak 47 posto na godišnjoj razini i iznosio je dvije milijarde kuna, dok je prihod od poreza na dobit bio veći za 10,3 posto u odnosu na 2014. i bio je na razini od 6,2 milijarde kuna.

Nadalje, posebni porezi i trošarine veći su za 3,4 posto u odnosu na rebalans, a 8,4 posto u odnosu prema 2014., pri čemu je u odnosu na 2014. prihod od poreza na automobile bio veći 4,1 posto, alkohol 9,1 posto, pivo 6,8 posto, duhan osam posto, a zanimljivo je da je prihod od poreza na luksuzne proizvode manji za čak 90,5 posto, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo