Izgleda da je Hrvatska među jeftinijim državama EU po cijenama robe i usluga

Jedina kategorija u kojoj je Hrvatska iznad prosjeka EU je elektronika

FOTO: PIXSELL/Pixsell

Hrvatska je lani po ukupnoj razini cijena potrošačke robe i usluga bila među relativno jeftinijim zemljama Europske unije, pokazuje u petak objavljeno izvješće Eurostata. Hrvatska se našla u skupini s Češkom, Litvom i Slovačkom.

Najniža ukupna razina cijena potrošačke robe i usluga 2014. bilo je u Bugarskoj, 52 posto ispod prosjeka EU. Slijede Rumunjska, Poljska i Mađarska, gdje su cijene bile od 46 do 43 posto prosjeka EU.

U Hrvatskoj je cijena potrošačke robe i usluga u prošloj godini bila 33 posto ispod prosjeka EU, gotovo isto kao i u Češkoj, Litvi i Slovačkoj gdje je cijena od 36 do 31 posto ispod prosjeka EU.

Njemačka i Italija najbliže prosjeku

Najbliže prosjeku EU su Španjolska (sedam posto ispod prosjeka), Njemačka i Italija (dva posto iznad prosjeka), te Francuska, Belgija i Austrija (osam odnosno sedam posto iznad prosjeka Unije).

Razina potrošačkih cijena i usluga u EU
Razina potrošačkih cijena i usluga u EU eurostat

Najskuplja je zemlja u EU po cijenama potrošačke robe i usluga u 2014. bila Danska, s razinom cijena 38 posto iznad prosjeka Unije. Potrošačke robe i usluge skupe su još u Švedskoj, Finskoj i Luksemburgu, gdje je razina cijena bila 20 do 30 posto iznad prosjeka Unije.

Manje razlike u cijenama hrane i bezalkoholnog pića

Nešto su manje razlike u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića, kreću se od 39 posto iznad prosjeka Unije u Danskoj do 39 posto ispod prosjeka u Poljskoj.

U Hrvatskoj je razina cijena u toj hrane i bezalkoholnih pića 10 posto ispod prosjeka EU, slično kao u Latviji, Slovačkoj, Estoniji i Portugalu.

Grčka i Slovenija najbliže su prosjeku EU po razini cijena hrane i bezalkoholnih pića u 2014., za kojim zaostaju jedan posto.

Najveće razlike u cijenama duhana i alkohola

Najveća razlika među članicama EU zabilježena je u kategoriji alkoholnih pića i duhanskih proizvoda. U Irskoj je primjerice ta razina čak 70 posto iznad prosjeka EU, dok je u Bugarskoj i Mađarskoj 42, odnosno 35 posto ispod prosjeka.

U Hrvatskoj je razina cijena alkoholnih pića i duhanskih proizvoda lani bila 23 posto ispod prosjeka EU.

Odjeću plaćamo 14 posto ispod prosjeka EU

Najnižu cijenu odjeće bilježila je Mađarska, 30 posto ispod prosjeka EU, a Švedani su odjeću plaćali 21 posto iznad prosjeka Unije, pokazuju podaci Eurostata. U Hrvatskoj je cijena odjeće 14 posto ispod prosjeka Unije.

Najvišu razinu cijena među kategorijama potrošačke robe Hrvatska je zabilježila u kategoriji potrošačke elektronike, pet posto iznad prosjeka EU. U toj je kategoriji Malta 16 posto iznad prosjeka EU, te 15 posto ispod prosjeka u Češkoj.

Razlike u cijenama pojedinih kategorija
Razlike u cijenama pojedinih kategorija eurostat

Male razlike cijena automobila

U kategoriji sredstava za osobni prijevoz, koja obuhvaća automobile, motocikle i bicikle, razlike nisu toliko velike. Pa ipak, u Danskoj je razina cijena u prošloj godini bila 51 posto iznad prosjeka Unije. Najjeftinije automobile plaćaju Česi, 25 posto ispod prosjeka EU.

U Hrvatskoj je razina cijena u toj kategoriji proizvoda u 2014. bila 11 posto ispod prosjeka Unije.

Razlike ugostiteljskih usluga

U kategoriji ugostiteljskih usluga razlike su među članicama EU veće. Kreću se od 47 posto iznad prosjeka Unije u Danskoj do 54 posto ispod prosjeka u Bugarskoj.

Prema izvješću Eurostata, Hrvatskoj je razina cijena u toj kategoriji potrošačkih usluga u 2014. bila 28 posto ispod prosjeka Unije.

Prikaz koliko su posto države iznad ili ispod prosjeka EU (100)
Prikaz koliko su posto države iznad ili ispod prosjeka EU (100) eurostat