Nakon velike pobjede kreću u novu bitku - za korisnike kredita u eurima!

Rast referentne stope za kredite u eurima, EURIBOR-a, mogao bi prouzročiti novi val socijalnih katastrofa hrvatskih građana, slično kao što se to dogodilo rastom švicarskog franka.

11.12.2013.
13:38
VOYO logo

"Udruga Franak nastojat će organizirati odvjetničku mrežu za podizanje privatnih tužba svih koji to budu htjeli. O tome će biti na vrijeme proslijeđena javna informacija. Udruga Franak razmatra i mogućnost za podizanje nove kolektivne tužbe zbog nezakonitih kamata u svim kreditima s ugovorenom promjenjivom kamatnom stopom bez ugovorenih podataka o promjeni kamate", poručio je Goran Aleksić, koordinator pravnog tima udruge kada smo ga upitali hoće li se i dužnici koji imaju kredite u drugim valutama, mimo CHF-a, točnije, u eurima uz promjenjivu kamatu, moći obratiti njihovoj udruzi.

Budući da je Vlada predstavljala Zakon o potrošačkom kreditiranju kao veliki svoj uspjeh u borbi za prava potrošača, a protiv banaka i njihovih ekstraprofa, upitali smo Aleksića štiti li taj zakon dužnike koji bi mogli biti pogođeni rastom EURIBOR-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poučak Linićevog zakona: Kom' su jamili, jamili su

"Dužnike koji već otplaćuju kredite, Zakon o potrošačkom kreditiranju nije zaštitio niti najmanje, jer banke i dalje mogu jednostrano mijenjati kamate, a jedino sudski je to moguće spriječiti", navodi on. Dodaje kako spomenuti zakon na neki način jest zaštitio buduće dužnike jer je propisano kako se mora ugovarati promjenjiva kamatna stopa. Međutim, korisnik kredita će morati biti oprezan i ne ugovarati nepovoljne kamate – po njegovom mišljenju svaka promjenjiva kamata s maržom većom od 3 posto u dugoročnim kreditima neprihvatljiva je. Aleksić navodi i da će udruga i dalje javno upozoravati na nezakonitosti, poput činjenice da banke nezakonito prikazuju kamate u već ugovorenim kreditima. U kreditima bez ugovorene marže i promjenjivog dijela kamate danas to rade na sljedeći način: uzimaju vrijednost kamate na današnji dan, od toga oduzmu vrijednost EURIBOR-a na današnji dan i tako dobiju maržu koja iznosi od 5 do 6 posto. To zatim prikazuju u svojim novim metodologijama uz obavijest klijentima da će se ubuduće kamata određivati na takav način.

Samovolja

"Takav način određivanja parametara nezakonit je i nije u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima, sa člankom 272. toga zakona. Naime, da bi određivanje parametara bilo zakonito, banke to moraju ugovoriti s dužnicima, a u tome slučaju nije moguće da banke parametre određuju samovoljno", istakao je koordinator pravnog rima Udruge Franak raspravljajući o opasnostima za vlasnike kredita u eurima s promjenjivo kamatom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo