U Hrvatskoj plaće balkanske, cijene europske

U Hrvatskoj su cijene hrane i bezalkoholnih pića više nego u većini zemalja bivše Jugoslavije, ali pijemo i jedemo skuplje i od čak 11 zemalja članica Europske unije.

29.6.2010.
14:29
VOYO logo

Prosječna cijena košare hrane i bezalkoholnih pića u Hrvatskoj lani je bila 6 posto niža od prosječne cijene u zemljama Europske unije, pokazuje istraživanje europskog ureda za statistiku Eurostat.

Istraživanje je pokazalo da su cijene u Hrvatskoj bile više nego u većini zemalja bivše Jugoslavije, kao i u 11 zemalja EU-a, objavio je Poslovni dnevnik. Hrana i bezalkoholna pića tako su 2009. u odnosu na Hrvatsku bili jeftiniji u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Makedoniji i Albaniji, ali i u baltičkim zemljama te Bugarskoj, Češkoj, Malti, Poljskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Mađarskoj i Slovačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U usporedbi sa 27 zemalja EU, cijene kruha i žitarica u Hrvatskoj su bile niže za 1 posto. Meso je bilo jeftinije za 13 posto, dok su cijene mlijeka, sira i jaja bile niže za 4 posto. Istodobno su alkoholna pića u Hrvatskoj bila 10 posto skuplja od prosjeka u zemalja EU, dok su duhan i duhanski proizvodi bili jeftiniji oko 33 posto.

"Cijene svih proizvoda ovise o kretanju svjetskih cijena, ali i o lokalnim okolnostima, prije svega visini dohotka, stupnju konkurentnosti u distribucijskim lancima i porezima. U Hrvatskoj su plaće nešto veće nego u istočnoj Europi, osim Sloveniji, pa to znači da su ljudi spremni više platiti hranu", kaže Danijel Nestić s Ekonomskog instituta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objašnjava da je hrana u Hrvatskoj skupa zbog skupe domaće proizvodnje, a da cijene alkohola i duhanskih proizvoda najvećim dijelom ovise o porezima.

Među zemljama EU-a najviše cijene hrane i bezalkoholnih pića imala je Danska, a bila je čak 40 posto skuplja od prosjeka. Irska, Finska, Luksemburg, Austrija, Belgija, Njemačka i Francuska bile su skuplje između 10 i 30 posto, dok su cijene hrane i bezalkoholnih pića u Italiji, Cipru, Švedskoj i Grčkoj od prosjeka bile više za 10 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane Nizozemska, Španjolska, Velika Britanija, Slovenija, Malta i Portugal bili su do 10 posto jeftiniji. U Litvi, Slovačkoj, Estoniji, Mađarskoj, Češkoj i Letoniji cijene su bile povoljnije od 10 do 30 posto, a u Bugarskoj, Rumunjskoj i Poljskoj od 30 do 40 posto.

Prethodni članci:

arti-201004280395006 arti-201004080424006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo