Porez na nekretnine šalje opasnu, pogrešnu poruku

Iako je štednja u bankama također oblik imovine, za sada je nitko ne spominje kad se govori o porezu na imovinu koji Vlada namjerava uvesti.

18.7.2012.
8:56
VOYO logo

"Budući da je u okviru uvođenja poreza na imovinu potreban značajni napor, pogotovo Porezne uprave, ali i drugih institucija, u prvi mah kod nas nije moguće uvoditi svojevrstan porez na neto bogatstvo koji je prisutan u nekim poreznim sustavima, a svakako je pravedniji od parcijalnog oporezivanja imovine. Međutim, ako se opterećuju nekretnine, onda bi svakako trebalo oporezivati i štednju kako ne bi došlo do realokacije tokova kapitala s realnih investicija prema financijskim institucijama", kaže za Novi listSaša Drezgić s Ekonomskog fakulteta u Rijeci.

No, Drezgić smatra da je kod nas prisutna nesklonost oporezivanju financijskih institucija zbog bojazni od domino učinka urušavanja financijskog sustava. Dodatni element je strah od bijega financijskog kapitala kao visokomobilnog faktora uslijed povećanog oporezivanja, kaže Drezgić. Upozorava i na još jednu činjenicu, da struktura financijskog sustava dodatno potiče raslojavanje društva na bogate i siromašne, jer oni koji imaju štede uz visoke i poticajne kamate, dok oni koji nemaju moraju podizati kredite uz visoke kamate. I ekonomski stručnjak Guste Santini također smatra da ako se već ide u oporezivanje imovine, onda se ona mora oporezovati cijela, dakle svi njeni oblici, pa i bankarska štednja. Jer ako se to radi selektivno, primjerice samo na nekretninama, dolazi do drastičnog pada vrijednosti te imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako imate stan s godišnjim prihodom od rentanja od pet posto, a država ga oporezuje stopom od jedan posto, onda će cijena tog stana preko noći pasti 20 posto. Uvođenje poreza na imovinu u postojećim okolnostima općenito smatram opasnom pričom sa sumnjivim rezultatima, pitanje je tko će odrediti što je osnovica, i niz je tu otvorenih pitanja. Ono što je bitno za Hrvatsku je da zemlje koje na razini ekonomije imaju negativnu štednju, što se odražava u deficitu platne bilance, pri čemu je imovina zapravo akumulirana štednja iz prethodnih razdoblja, moraju tu štednju, odnosno akumulaciju imovine stimulirati, a ne slati poruku da se štedjeti u bilo kom obliku ne isplati. A upravo se to ovime radi, jer ako sam naslijedio kuću od oca, koji ju je naslijedio od svog oca, uvođenjem poreza meni država šalje poruku da mi je pametnije prodati ono što se generacijama stvaralo, što je opasna, pogrešna poruka", zaključuje Santini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo