Operateri i rukama i nogama protiv 'harača'

Namjera Vlade da prihodima od mobilnog harača puni proračun sasvim je ozbiljna, no pitanje je hoće li taj specijalni porez biti ponovno uveden.

11.1.2012.
9:13
VOYO logo

Mogući povratak kriznog nameta na mobilne komunikacije nije glasina dobro upućenog izvora Ministarstva financija, već je to Slavko Linić kazao u intervjuu Bloombergu, piše Poslovni dnevnik.

Za to vrijeme ne stišavaju se oštre reakcije operatera. U Udruzi pokretnih komunikacija Hrvatske (UPKH) kažu da bi takav porez imao negativne posljedice na operatere jer su svoje projekcije za ovu godinu temeljili na tome da poreza više nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1,5 milijardi kuna davanja godišnje

Inače, udruga operatera lani je od Deloittea naručila analizu o učinku posebnog poreza na njihovo poslovanje. Iz nje proizlazi da im je Vlada sa 6 posto posebnog nameta na mobilne razgovore, SMS i MMS naplatila podjednak iznos kao i porezom na dobit. To je 300 milijuna kuna godišnje. U analizi se navodi da mobilni operateri godišnje plate više od 1,5 milijardi kuna različitih davanja državi.

U procjeni za 2011. godinu, koja sadrži projekciju s uračunatim kriznim nametom od 6 posto, operateri bi platili 1,53 milijarde kuna u proračun. Lani su uplatili 1,78 milijardi, a godinu prije 1,61 milijardu. Deloitte tvrdi da ukupna porezna davanja padaju jer se smanjuje prihod operatera, ali i potrošnja građana na mobilne razgovore, SMS i MMS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što će reći EU?

Kao četiri ključna argumenta protiv specijalnog poreza na mobilne usluge navode se netransparentnost, diskriminacija, investicijski rizik i praksa protivna zakonodavstvu EU. Deloitte navodi da za razliku od PDV-a, koji se naplaćuje od krajnjega kupca uime Vlade, ovaj krizni namet tereti izravno mobilne operatere i nije ga moguće iskazati na računu krajnjim kupcima. Dodaje se da taj namet diskriminira mobilne operatere u odnosu na ostale industrije.

Navodi se i da su sva tri mobilna operatera u stranom vlasništvu pa uvođenje tog poreza može se shvatiti kao investicijski rizik za strane ulagače u telekomunikacije i druge industrije, ali i da uvođenje poreza nije u skladu s odredbama Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deloitte navodi da mobilne komunikacije pridonose produktivnosti gospodarstva sa 28 milijardi kuna, odnosno 5,7 posto BDP-a procijenjenog za 2011. godinu. Većina od 20 milijardi kuna odnosi se na pozitivne učinke zbog mobilnosti radne snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
default_cta
Azbuka našeg života
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
default_cta
Volio bih da sam ovdje
VOYO logo