Obavijesti

News

Komentari 35

Novčanice s tajnom: Na jednoj piše seks, druga ima lik vraga

Novčanice s tajnom: Na jednoj piše seks, druga ima lik vraga
1

Kolekcionari starih novčanica strastveno skupljaju rijetke primjerke čija vrijednost može biti i 30.000 dolara. Neke su postale vrijedne nakon što su izašle iz opticaja, druge se ističu greškama

VIDEO

Jednoga dana 1967. godine, dok je čeprkao po djedovom sefu u Bangaloru  u Indiji, tada 12-godišnji Rezwan Razack otkrio je nešto neobično. Bio je to svežanj novčanica od kojih je svaka nosila pečat "nevažeća".

Među njima je bilo i nekoliko novčanica indijske centralne banke s portretom britanskog kralja Georgea VI. na kojima je bio utisnut pečat: “Pakistanska novčanica nevažeća”. Ovo otkriće je pobudilo dječakovo zanimanje za papirni novac koji se više ne može koristiti kao sredstvo plaćanja.

- Uvijek sam se pitao kako novac centralne indijske banke (Reserve Bank of India) može biti pakistanski novac - kaže Razack, koji je kasnije saznao da je indijska centralna banka poslije podjele na dvije države: Indiju i Pakistan, odnosno od stjecanja nezavisnosti od Velike Britanije, neko vrijeme tiskala novac za Pakistan, piše BBC.

Ubrzo nakon toga, dok je bio u posjetu kod rođaka, Razack je pronašao nekoliko novčanica Britanske Indije, indijsku valutu prije sticanja nezavisnosti. 

Kad skupljanje novčanica postane životna strast

Sakupljanje starih novčanica postalo mu je životna strast. 

- Gnjavio sam djeda da mi pokloni stare novčanice iz sefa. Vidjevši moj entuzijazam, lako se rastao od svog blaga - prijstio se Razak.

Kako je vrijeme prolazilo, njegov interes za rijetke novčanice je rastao, pa je postao istraživač i stručnjak za to područje. Poslije deset godine intenzivnog istraživanja, Razack, koji danas vodi uspješnu građevinsku tvrtku u Bangaloru, postao je i predsjednik indijskog ogranka Međunarodnog udruženja notafilista.

Njegova privatna kolekcija obuhvaća primjerke svih indijskih papirnih novčanica tiskanih od trećeg rujna 1812., kada je Bengalska banka tiskala prvi papirni novac. Trenutna tržišna vrijednost novčanica u njegovoj zbirci kreće se između 100 i 50.000 dolara, ali Razack odbija otkriti kolika je ukupna vrijednost njegove kolekcije.

Globalizacija, olakšane mogućnosti putovanja i pristup deviznim tržištima omogućavaju kolekcionarima da dođu do rijetkih novčanica širom sveta. Tržište obiluje papirnim novcem koji je ušao u povijest iz političkih, sigurnosnih ili tehničkih razloga. Postavlja se pitanje koje su vrijedne, a koje ne.

Što treba tražiti?

Vlade iz različitih razloga ukidaju određene novčanice ili prestaju izdavati veće apoene u cilju suzbijanja krivotvorenja, ali ponekad razlozi mogu biti i tiskarske greške - pogrešan potpis, numeričke nepreciznosti i slično.

Svaki kolekcionar priželjkuje veoma rijetke i povijesno značajne novčanice, čija tržišna vrijednost daleko prelazi vrijednost otisnutu na prednjoj strani.

Na primjer, najtraženije američke papirne novčanice s greškom su one na čijem je licu otisnuta jedna vrijednost, a na naličju druga. Njihova vrijednost se kreće između 20.000 i 30.000 dolara.

Na sličan način, na cjeni su i rijetki primjerci starih europskih valuta prije uvođenja eura koje su ukinute poslije osnivanja jedinstvene europske valute 2002. godine. Na primjer, irske papirne novčanice iz serije sa slikom orača ili portretom “Lady Lavery”, čija vrijednost može doseći i 5000 eura, to jest oko 37.700 kuna.

Vrijednost rijetkih i starih novčanica nije pala ni za vrijeme globalne financijske krize.

Na indijskom tržištu, najteže je naći i najdragocenijima se smatraju novčanice tiskane tijekom francuske, portugalske i britanske vladavine. Također rijetke i veoma tražene su i papirne novčanice rupija koje je indijska vlada tiskala 1959. isključivo za hodočasnike iz Indije koji su išli u hadž u države Perzijskog zaljeva.

- Te novčanice su tiskane samo jednom - objašnjava Razack, a danas vrijednost papirnate novčanice od 100 rupija dostiže čak 30.000 dolara. 

- Najinteresantnije su zbog boje, koja se razlikuje od boje novčanica koje su Indiji u to vrijeme bile u opticaju, a cilj je bio da se naglasi da one ne služe kao legalno sredstvo plaćanja u Indiji - rekao je.

Novčanice s tajnom

Ponekad i najjednostavnije novčanice mogu postati najtraženije, objašnjava John Millensted, specijalist za valte britanske aukcijske kuće Bonhams. Na primjer, novčanica od jedne funte iz Prvog svjetskog rata preko koje je otisnut tekst na arapskom jeziku, a koju su britanske oružane snage koristile u Turskoj 1915. godine može doseći vrijednost od 8000 funti što je oko 77.000 kuna.

Osim dobre očuvanosti i ograničenih serija, privlačnosti novčanica doprinose i detalji, koji nisu vidljivi na prvi pogled.

Na primjer, sejšelska novčanica od 50 rupija, na kojoj je, u krošnjama palme, sakrivena reč 'sex', ili kanadska novčanica od dva dolara, koja je prodana na aukciji za 13.000 kanadskih dolara (oko 65.000 kuna) zato što je na njoj greškom otisnut potpis pogrešnog dužnosnika. 

Međutim, najpoželjnija novčanica među kolekcionarima je ona iz  serije kanadskih novčanica iz 1954. s 'likom vraga'. Takva novčanica od dva kanadska dolara prodana je prije dvije godine na aukciji za zapanjujućih 10.000 kanadskih dolara što je oko 50.000 kuna. Ova serija je izazvala kontroverze zbog toga što kraljičini uvojci imaju oblik vraga koji se smije.


 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 35
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

'Ovo je most smrti, svi koji su stajali tu jako brzo su umrli...'
FELJTON: ČERNOBIL, 2. DIO

'Ovo je most smrti, svi koji su stajali tu jako brzo su umrli...'

Hrvatski znanstvenik Zdenko Franić posjetio je Černobil i stajao na mjestu s kojeg su stanovnici Pripjata promatrali plamen nakon eksplozije u nuklearnoj elektrani. Svi ti ljudi s mosta završili su u agoniji...
Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'
NAKON SJEDNICE VLADE

Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'

Šef HDZ-a i tehnički premijer Andrej Plenković drži presicu nakon sjednice vlade. Istaknuo je da je HDZ-ova borba protiv korupcije snažna.