Nekad je nužno odabrati stranu

Nekretnine kraljice Elizabete jedan su od najuspješnijih portfelja na svijetu (profit im raste 20 posto godišnje)

Petu godinu zaredom kraljevski portfelj je jači od tržišta, Kraljica dobiva 15%

Nekretnine britanske kraljevske obitelji koje se koriste u komercijalne svrhe gotovo su udvostručile vrijednost u zadnjih 10 godina a britanskom su proračunu samo lani donijele 285 milijuna funti profita, piše u svojoj analizi kraljevskog portfelja Guardian. Britanska Kraljica Elizabeta II. ove će godine iz proračuna dobiti 2,7 milijardi funti, što je 6,7 posto više nego lani. Republikanci se bune da financiranje kraljevske obitelji izmiče kontroli ali država na Kraljici i njezinoj obitelji zarađuje sasvim pristojno.

Kraljevske nekretnine, kojima upravlja specijalistica za restauraciju Alison Nimmo, obuhvaćaju cijeli Regent Street i veći dio St Jamesa, Windsor Great Park, velika seoska imanja i dio epikontinentalnog pojasa. Od ukupnog profita koji donose, država 15 posto isplaćuje Kraljici Elizabeti II. Vrijednost njezina porftelja ove će godine doseći rekord od 11,5 milijardi funti, 16 posto više nego 2014.

Grade pola poslovnih prostora na West Endu

Aerial view of Piccadilly Circus, London

Čisti profit u protekloj financijskoj godini narastao je 6,7 posto zbog rasta vrijednosti zemljišta a prodaja 451 milijuna vrijednosti nekretnina na “jakim tržištima” premašila je vrijednost kupovine od 327 milijuna funti. Portfelj petu godinu zaredom ima bolje performanse od tržišta, ukupni rast prihoda i povrata na kapital je 20,8 posto.

Sve trgovine, kazališta i kompanije na West Endu unajmljuju prostor od kraljevske obitelji, a tamo iduće će godine izgraditi i polovicu poslovnih prostora zbog vrlo velike potražnje za najmom prostora u tom dijelu Londona.

Fokusirani na gradnju novih nekretnina

Kraljevske su nekretnine postale biznis 1760. kad je kralj George II. predao upravljanje vladi. Portfelj je u svom izvornom obliku formiran još za normanskih osvajanja 1066. Njegov današnji direktor investicija Paul Clark, za Guardian je potvrdio da je “osim na rijetku akviziciju” fond fokusiran na gradnju novih nekretnina.

Najveća akvizicija kraljevskog nekretninskog fonda bio je Fosse Shopping Park u Leicesteru, jedan od najvećih shopping-gradova u Velikoj Britaniji. Kupili su ga zajedno s kineskim državnim investicijskim fondom Gingko Tree za 345 milijuna funti i sada imaju 17 takvih shopping-centara vrijednih 1,5 milijardi funti i samo je 2 posto prostora u njima još neiznajmljeno.

Žele proizvoditi 10 gigavata struje do 2020.

vjetroelektrana

Lani su izdane dozvole za gradnju 2410 novih stanova na zemljištima kraljevske obitelji, a morsko dno iznajmljuju za vjetroelektrane koje trenutno proizvode oko 5 gigavata električne energije. Proizvodnju do 2020. žele udvostručiti na 10 gigavata, što bi pokrilo 10 posto ukupnih britanskih potreba za električnom energijom i smanjilo cijenu sa 121 na manje od 100 funti po megavatsatu. Zbog razdruživanja sa Škotskom, tamošnje će se nekretnine prebaciti na samostalnu organizaciju koja će upravljati vrijednošću od 260 milijuna funti u zemljištima, epikontinentalnom pojasu i pravima na obnovljivu energiju. Škotska Kraljici donosi manje od 4 posto prihoda godišnje.