Najsretniji Hrvati žive u Dalmaciji i Istri

8.6.2010.
15:56
VOYO logo

Nacionalni indeks sreće (NIS) u travnju je pokazao očekivano slično stanje (63,9) kao i u prethodna dva mjeseca. NIS se nalazi u pozitivnom dijelu, iznad 50 bodova na skali između 0-100, ali je u zoni umjerene sreće, za razliku od viših, izrazitijih, razina sreće koje bi se mogle okarakterizirati indeksima od 70 do 100 bodova.

NIS, istraživački projekt časopisa Banka, agencije za istraživanje tržišta Hendal i osiguravateljne tvrtke Allianz Zagreb, u travnju je analizirao distribucija sreće po regijama Hrvatske. Prema dobivenim rezultatima iznad hrvatskog indeksa sreće (63,9 boda) nalaze se regije s obalnog dijela države: Dalmacija te Istra s Gorskim kotarom i Primorjem. Grad Zagreb ima nešto viši rezultat NIS-a od hrvatskog indeksa, a nešto niži sjeverna Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Regija s izrazitim ispodprosječnim rezultatom indeksa sreće je Lika, Kordun i Banija. Ta se hrvatska regija jedina izdvaja sa statistički značajno manjim pokazateljem indeksa sreće u odnosu na sve ostale regije.

Stanovnici tih regija značajno niže ocjenjuju pitanje koliko su zadovoljni svojom trenutačnom životnom situacijom i u skladu s time značajno niže gledaju na razinu zadovoljstva koju očekuju za dvije godine. Njihova procjena zadovoljstva trenutačnom situacijom i očekivanja u budućnosti su negativna, pa se može reći da ta regija ima najveću akumulaciju nezadovoljstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani sjeverne Hrvatske također se zadovoljstvom trenutačnom životnom situacijom nalaze u negativnom dijelu skale (odnosno na samoj granici), no njihova su predviđanja za budućnost ipak pozitivna.

Trenutačnom životnom situacijom građani Zagreba (51,90), Istre, Gorskog kotara i Primorja (53,87) te Dalmacije (54,89) statistički su u značajno većoj mjeri zadovoljniji u odnosu na Liku, Kordun i Baniju (42,67). Procjena životnog zadovoljstva u budućnosti također izdvaja stanovnike Zagreba (57,16), Istre, Gorskog kotara i Primorja (59,54) te Dalmacije (59,89), ali i Slavonije (57,54) kao značajno više zadovoljne u odnosu na Liku, Kordun i Baniju (48,71), piše portal banka.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na zadovoljstvo životom veliki utjecaj imaju pozitivne i negativne karakteristike emotivnog stanja, pa njihova ocjena po hrvatskim regijama. U pozitivnim emocijama su najslabiji, a u iskazivanju negativnih emocija najjači Ličani, Kordunaši i Banijci.

Sveukupno gledajući emotivno stanje izdvaja građane Zagreba (66,46), Istre, Gorskog kotara, Primorja (66,99) i Dalmacije (66,79) kao statistički značajno boljeg emotivnog stanja u odnosu na građane sjeverne Hrvatske (61,14), Slavonije (59,64) te Like, Korduna i Banije (52,84). Zajedno sa Slavonijom, Lika, Kordun i Banija jedine su regije kod kojih je sveukupno emotivno stanje građana ispod pozitivne granice od 50 bodova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smijeha, ljubavi i noviteta najviše u Zagrebu

Promatrajući regionalne razlike pozitivnih elemenata komponente emocionalnog stanja (smijanje, poštovanje drugih, užitak, sreća, ljubav) uključenih u NIS može se reći kako građani triju regija koje se i sveukupno izdvajaju (Zagreb, Istra, Gorski kotar i Primorje te Dalmacija) također i u značajno većoj mjeri osjećaju užitak i osjećaj poštovanja od strane drugih osoba u odnosu na sjevernu Hrvatsku te Liku, Kordun i Baniju. Stanovnici Slavonije te osjećaje doživljavaju u značajno većoj mjeri samo u odnosu na Liku, Kordun i Baniju.

Niži pokazatelj osjećaja sreće izdvaja Liku, Kordun i Baniju u odnosu na sve ostale regije, no i građani sjeverne Hrvatske imaju statistički značajno nižu razinu bodova u odnosu na Zagreb, Istru, Gorski kotar i Primorje te Dalmaciju. Smijanje je element koji također izdvaja Zagreb, Istru, Gorski kotar i Primorje te Dalmaciju sa statistički značajno većim pokazateljem u odnosu na Liku, Kordun i Baniju, uz razliku da se Istra, Gorski kotar i Primorje u ovom slučaju izdvajaju i od sjeverne Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osjećaj ljubavi izdvaja samo građane Zagreba u odnosu na sjevernu Hrvatsku te Liku, Kordun i Baniju, dok se element noviteta (zanimljivosti) na statistički značajno većoj razini pojavljuje u odnosu na navedene regije i kod gađana Zagreba i Istre, Gorskog kotara i Primorja.

Negativne emocije (zabrinutost, tuga, ljutnja, stres) izdvajaju Liku, Kordun i Baniju te Slavoniju kao regije sa statistički većim pokazateljima. Istra, Gorski kotar s Primorjem te Dalmacija i Zagreb izražavaju sličnu razinu zabrinutosti, tuge i stresa. Ljutnju stanovnici Dalmacije osjećaju u statistički značajnoj mjeri manje u odnosu na Liku, Kordun i Baniju te Slavoniju, dok je građani Zagreba osjećaju u manjoj mjeri samo u odnosu na Slavoniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova analiza pruža samo indikaciju stanja regionalnih indeksa sreće snimljenih tijekom travnja na određenom broju ispitanika, povezanih s komponentama općeg zadovoljstva i emotivnog stanja, ali koje nije povezano s bilo kojom drugom komponentom obiteljskog, radnog ili bilo kojeg drugog okruženja, kao što su, primjerice, klimatski uvjeti.

Prethodni članci:

arti-201005110496006 arti-201004140375006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo