Najgore poslovne odluke u povijesti

Donijeli ste pogrešnu poslovnu odluku i dođe vam da zbog toga lupate glavom o zid? Nemojte!

27.4.2010.
15:41
VOYO logo

Prvi na listi svakako je George Bell, direktor tvrtke Excite, koja je 1999. godine propustila priliku od dvojice mladih informatičara, Larryja Pagea i Sergeja Brina, otkupiti tražilicu Google. Kao što je poznato, Google danas vrijedi 180 milijardi dolara, dok je Excite 2001. godine potpuno propao. A Google je mogao biti njihov za 'pišljivih' 750.000 dolara!

Drugu po redu najgoru odluku donio je teksaški tajkun Ross Perot, koji je 1979. godine propustio kupiti tada mladu i nepoznatu kompaniju Microsoft Billa Gatesa. Perot, doduše, kaže kako je Gates tada tražio između 40 i 60 milijuna dolara za Microsoft, a Gates tvrdi da se radilo o iznosu od šest do 15 milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beatlesi nemaju budućnosti, Jobbs je zamjenjiv

Glupu odluku davne 1962. godine donijela je i tvrtka Decca, odnosno njeni menadžeri, koji su za grupu The Beatles rekli kako "nemaju budućnosti u šoubiznisu". Samo dvije godine kasnije The Wall Street Journal je procijenio da će Beatlesi zaraditi 50 milijuna dolara od prodaje ploča samo u SAD-u, ali za Deccinog rivala, kompaniju EMI.

U antologiju loših poslovnih poteza spada i otpuštanje Stevea Jobsa iz kompanije Apple. Godine 1983. Jobs je kao suosnivač Applea zaposlio predsjednika kompanije Pepsi Johna Sculleya da vodi tvrtku, no ubrzo je došlo do sukoba. Sculley je upravnom odboru ponudio ultimatum – ili on ili Jobs, a odbor je odlučio izbaciti potonjeg. Srećom, Jobs se vratio u Apple i zaradio mu milijune dolara, a Sculley je promijenio nekoliko poslova i imao nekoliko propalih investicija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveće, a najgore udruživanje ikad

Na američkim sveučilištima se kao primjer najgoreg poslovnog udruživanja već dugo daje primjer spajanja AOL-a i Time Warnera 2000. godine. Posao je bio vrijedan 350 milijardi dolara i danas je najveće poslovno spajanje u povijesti, no nijedna od tvrtki nije profitirala, nego je, upravo suprotno, zabilježila enormne gubitke. Desetogodišnji 'brak' razvrgnut je prošlog prosinca.

Sedmo mjesto pripalo je američkoj televizijskoj kući ABC, koja je 1980-ih odbila otkupiti seriju The Cosby Show komičara Billa Cosbyja. Seriju je prihvatio konkurentski NBC, a 1984. godine, kada je serija debitirala, privukla je oko 30 milijuna gledatelja po epizodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaboravio patentirati bušenje nafte

Posljednji promašaj pripada jednom junaku iz povijesti: Edwinu Drakeu. Bivši kondukter, Drake je od 1858. godine za kompaniju Seneca Oil istraživao načine bušenja i izvlačenja nafte, no nije patentirao ni zaštitio svoja otkrića. Projekt je čak i otkazan 1859. godine, a Drake je zbog svojih istraživanja dobio i nadimak 'Ludi Drake'.

Jedno od nepromišljenijih ulaganja je gradnja megalomanskog, najvećeg nebodera na svijetu Burj Dubai. Kako je financijska kriza pogodila svijet, Dubai je zapao u dug od 80 milijardi dolara, pa je u pomoć priskočio susjedni Abu Dabi, s injekcijom od 10 milijardi dolara. Zato je i propali simbol Dubaija promijenio ime, pa se sad zove Burj Khalifa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo