Hrana u Zagrebu i Ljubljani najskuplja u regiji

Za istu količinu namirnica u Hrvatskoj treba izdvojiti oko 2,5 eura manje nego u Sloveniji, ali 11 eura više nego u Srbiji.

15.12.2009.
16:39
VOYO logo

Pregled cijena u hipermarketima u zemljama regije pokazuje da se one razlikuju prosječno za oko 25 posto, dok je košarica sa osnovnim životnim namirnicama domaće proizvodnje najjeftinija u Beogradu.

Košarica sastavljena od robe uglavnom domaće proizvodnje, kupljena u Tempo hipermarketu u Beogradu, najjeftinija je u regiji i iznosi 15,8 eura. Ista košarica u Hrvatskoj stoji 26,9 eura, a u Sloveniji 29,2 eura, pokazalo je istraživanje udruženja Moja Srbija. U BiH i Crnoj Gori za iste namirnice treba izdvojiti dvadesetak eura, piše b92.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bijeli kruh na policama u srbijanskoj maloprodaji prodaje se po 2,5 kune, u Podgorici je dvostruko skuplji, dok u Zagrebu kupci izdvajaju oko 6 kuna.

Slično je i sa drugim namirnicama. Najmanje novaca u odnosu na ostale zemlje regije građani Srbije izdvajaju i za pivo, kruh, tjesteninu i ulje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da su troškovi tzv. 'skraćene' košarice u Hrvatskoj veći nego u Sloveniji. Sir, voda i pivo skuplji su u hrvatskom Konzumu nego u slovenskom Mercatoru.U hipermarketima zagrebačkog Konzuma kilogram jabuka četiri puta je skuplji nego u Beogradu, a za litru ulja hrvatski potrošači plate i do 4 kune više.

Čelnici supermarketa u regiji ističu da su potrošači uglavnom okrenuti prema domaćim proizvodima. To je rezultat trenda koji je posljednjih godina prisutan, da trgovine na različite načine potiču kupce na kupnju domaće robe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kvaliteta presudna

"U našim trgovinama 70 posto robe je domaćeg porijekla i kupci se uglavnom opredjeljuju za robu sa ovih prostora", kaže direktor Maksija za Srbiju Rajko Mandić.

Slično je i u hipermarketima u Sloveniji, dok je u malim trgovinama Mercatora učešće domaće robe i do 80 posto. "Slovenski kupac radije se opredijeli za domaću robu, ali u odluci je presudna i kvaliteta. Cijena je nekada bila manje važna, no sad se gleda i na nju. Mislim da se naši potrošači prilagođavaju uvjetima krize", rekla je pomoćnica direktora Mercatora Barbara Pastor Baša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Različite cijene, različita zarada

Hrvati su ove godine imali pad potrošnje prehrambenih proizvoda od pet posto, ali zadnjih mjeseci, kako je potvrdio direktor logistike Konzuma Ivan Gadže, osjeća blagi porast.

Prosječna plaća u Srbiji iznosi 334 eura, u Hrvatskoj 750 eura, a u Sloveniji 930 eura. One koji imaju plaću 600 eura smatra da su na granici siromaštva, među njima su i Sarajlije koje prosječno zarađuju 390 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-200910060156006 arti-200910170034006

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo