HNB / treba stisnuti banke da se riješe dijela nekretnina

'Prema podacima iz 2011., oko 60 milijardi od ukupno 400 milijardi aktive banaka bilo je u stambenim i hipotekarnim kreditima.

4.7.2012.
15:05
VOYO logo

"Sređivanje problema nekretnina i kako ih banke knjiže u bilancama morat će se riješiti pod hitno jer se očekuje da će uvođenje poreza na nekretnine ispuhati balon na tržištu nekretnina. Bude li ono drastično, na udaru bi se mogao naći kapital banaka što bi značilo duboko produbljavanje krize", odredio je to prema pisanju Poslovnog dnevnika ekonomist Željko Lovrinčević kao jedan od glavnih ciljeva HNB-a u narednom razdoblju.

Ekonomist Ante Babić u razgovoru za Danas.hr pojašnjava nam kako bi se time oživjelo potonulo tržište nekretnina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako uzmete samo podatke iz 2011., oko 60 milijardi od ukupno 400 milijardi aktive banaka bilo je u stambenim i hipotekarnim kreditima. Oni se i dalje vode po cijenama po kojima su davani, iako su te cijene manje za u prosjeku 20 posto", kaže nam Babić.

'Banke zapravo posluju u gubitku'

On je uzeo da je prosječna cijena svega 10 posto manja od one pod kojom se te nekretnine vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To znači da banke imaju nerealizirani gubitak od šest milijardi kuna. Odnosno za toliko treba umanjiti njihovu dobit. Uzmemo li u obzir da se radi o iznosu koji je veći od 4,7 milijardi kuna, koliko je iskazana njihova dobit prije porezivanja za 2011. godinu, imamo banke koje posluju u gubitku", objašnjava ekonomist.

On kaže kako bi se banke trebale pripremiti za takav gubitak jer je neizvjesno hoće li i kada cijene nekretnina vratili ili nadići one po kojima su procijenjene pri davanju tih kredita. Zato bi, objašnjava, Narodna banka to trebala naložiti bankama iz opreza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kada bi HNB stisnuo banke da izdaju rezerve, onda bi one morale ostaviti ono što vrijedi, a riješiti se onoga što ne vrijedi. Samim time bi se započela trgovina nekretninama i oživjelo tržište nekretnina", kaže nam Babić.

'Banke gubitak mogu nadoknaditi iz rezervi'

Ekonomistu smo pitali kako bi na činjenicu da im banka posluje u gubitku mogli reagirati njihovi štediše?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Banke imaju rezervni kapital iz kojeg se to može nadoknaditi. Ali u tom slučaju nema dobiti koju dijele dioničari. Štediše to, zapravo, ne moraju osjetiti na svojoj koži", istaknuo je.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo